Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ordusu, Batı Şeria’da bir Filistinli çocuğu vurarak öldürdü

İsrail ordusu, Batı Şeria’da bir Filistinli çocuğu vurarak öldürdü

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 10:00
Batı Şeria’nın Nablus kentindeki İsrail askerleri bir operasyonda (EPA Arşiv)

Filistin Sağlık Bakanlığı ve yerel kaynaklar, İsrail ordusunun Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarında bulunan Odala köyündeki bir Filistinli çocuğu vurarak öldürdüğünü açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “16 yaşındaki Said Yusuf Avde işgal altındaki Odala köyünde kurşunlanarak şehit edildi” ifadeleri yer aldı.

İsrail ordusu, Beita’da düzenlenen bir gösteri sırasında bir grup Filistinli gencin askerlerin üzerine molotof kokteyli atmaya çalıştığını belirtti.

Odala Köy Konseyi’nin bir üyesi AFP’ye verdiği demeçte, “Köyde bir çatışma olmadı. İsrail ordusu aniden çocuklara ateş açtı” dedi.

Konsey üyesi Hişam Abduljabbar, “Kahvaltının hemen ardından İsrail ordusu köyün ana giriş yolunu kapatıyordu. Kontrol noktasının yakınında bir grup genç vardı ve ordu hemen ateş açtı. Said ve arkasındaki başka bir genç hayatını kaybetti” dedi.

Köy Konseyi Başkan Yardımcısı Nail Raşid, “İsrail ordusu, Said’in cesedini Kızılay’a teslim etti” açıklamasında bulundu.

İsrail ordusu son günlerde Nablus’un kuzeyinde, bölgeye yakın Zatara kontrol noktasında üç İsrailliyi yaraladığı iddia edilen bir Filistinliyi yakalamaya çalışıyor.

Düzenlenen operasyonda, saldırıda kullanılan aracın bulunduğu Akraba köyüne yakın bir mesafede olan Odala köyü de arandı.

Son zamanlarda Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde Filistinliler ve yerleşimciler arasında gerginlik yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya