Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray’dan koronavirüs aşılarının fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek

Beyaz Saray’dan koronavirüs aşılarının fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 10:30
Teksas eyaletinde bir kişi aşı oluyor (Reuters)

ABD yönetimi, dün (Çarşamba), koronavirüs aşılarının patentlerinin kaldırılmasına destekte bulunurken, bu konuda Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile müzakerelere katılacağını belirtti.

AFP’nin haberine göre ABD'nin DTÖ Temsilcisi Katherine Tai, koronavirüs aşısı üreten şirketlerin fikri mülkiyet haklarının önemli olduğunu, ancak Washington’un koronavirüs aşıları için bu haklardan feragat edilmesi gerektiğini ve müzakerelerin zaman alacağını belirttiğini açıkladı.

Tai, “Salgın küresel bir sağlık krizidir. Salgının olağandışı koşulları olağandışı önlemlerin alınmasını gerektiriyor” dedi.

Tai, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin aşı üretimini destekleme ve hammadde tedarikini arttırmak için çalışmalara hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün ilerleyen saatlerde Kovid-19 aşılarındaki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması hakkında konuşma yapması bekleniyor.

ABD ve diğer ülkeler, DTÖ ile yapılan müzakereleri durdurdu. Hindistan ve Güney Afrika, gelişmekte olan ülkelerin aşı üretimine izin vermek için ilaç firmalarının fikri mülkiyet haklarının genişletilmesi için öneride bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya