Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Kontrolden çıkan roketle ilgili endişelenmeye gerek yok

Çin: Kontrolden çıkan roketle ilgili endişelenmeye gerek yok

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 12:30
Çin’in Tianhe Uzay İstasyonu’nun çekirdek birimini taşıyan Long March 5B füzesi (AFP)

Çin resmi medyası, ülkenin kendi uzay istasyonunu inşa etme çabaları kapsamında uzaya yolladığı modülü taşıyan roketin gövdesinin kontrolden çıkması nedeniyle yaşanan endişeleri hafife aldı.

Global Times gazetesine göre Çinli bir uzman, “Roketin gövdesinin enkazının uluslararası sulara düşmesi çok muhtemel ve endişelenmeye gerek yok” yorumunda bulundu.

Uzay konusunda uzman olanlar, 21 tonluk ve 30 metrelik roketin parçalarının kontrolsüz bir şekilde atmosfere giriş yapabileceği ve parçalarının 10 Mayıs civarında Dünya’ya düşebileceği konusunda uyardı.

Global Times ise bu uyarıları, Çin’in uzay teknolojisinin ilerlemesi hakkında endişeli Batı’nın aldatmacasından başka bir şey olmadığını iddia etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bu hafta sonunda kontrolsüz bir şekilde atmosfere girmesi beklenen Çin füzesinin bir yerleşim birimine düşme riskiyle ABD Uzay Kuvvetlerince takip edildiğini bildirdi.

Roketin ​​ düzensiz bir yörüngeye girmeye başlaması, atmosfere giriş ve dolayısıyla iniş noktasını tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getirdi.

Atmosfere girdiğinde parçalanarak enkaz bırakabilir. Ancak roket gövdesi tam olarak kalırsa, dünya yüzeyinin yüzde 70’ini su kapladığı için bunun denize düşme olasılığı yüksek. Ama bu kesin değil, yerleşim birimi veya bir gemiye de düşebilir.


Editörün Seçimi

Multimedya