Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'de oy kullanmayı engelleyenlere 20 yıl hapis cezası

Cezayir'de oy kullanmayı engelleyenlere 20 yıl hapis cezası

Ceza aşiretlerdeki boykot aktivistlerine yöneltildi
Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 12:45
Başkette hükümet karşıtı gösterilerde slogan atan Cezayirliler (AFP)

Cezayir hükümeti 12 Haziran’da yapılması planlanan parlemento (milletvekili) seçimlerinde sandıkların imha edilmesi veya kaldırılması, oy pusulalarına zarar verilmesi veya oylama sürecinin aksatılması gibi eylemlerde bulunan kişilere 20 yıla kadar hapis cezası verebileceğini açıkladı.

Başbakan'ın yaptığı açıklamaya göre, bu ağır ceza, Adalet Bakanı Belkacem Zeghmati'nin seçim sürecinin yürütülmesini amaçlayan ve seçim suçları ile ilgili hükümlerin de bulunduğu yasal çerçeveyi açıkladığı kabine toplantısında duyuruldu. Açıklamada Zeghmati'nin önerdiği cezanın, seçimlerin normal seyrini bozmak ve vatandaşların oy kullanma haklarını özgürce kullanmalarını sağlamak amacıyla seçim sürecinin sabote edici eylemlerinden korunmasını sağlamayı amaçladığını söylediği belirtildi.

Gözlemciler, hükümetin açıkladığı bu uyarının nüfusun bir bölümünün de gösterdiği gibi “İktidar düğününü boşa çıkarma” kararlılığında olan Kabylia bölgesine yönelik olduğunu söylüyorlar. Zira onlara göre sistemin radikal bir şekilde değişmekle halkın isteklerini görmezden gelerek yasa dışı bir harekette bulunan yönetim “halk hareketinin taleplerini engelleyen bir otorite hareketi” olarak nitelendirilen seçimlerle temsil edilmektedir. Sakinlerinin Berberi dilini konuştuğu bölge, 12 Aralık 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce anayasa değişikliği ile ilgili 1 Kasım 2020'de yapılan referandumu boykot ettiler. 2002 parlamento seçimlerinde ise birçok seçim bürosu ve oy sandıkları yakıldı.

En önemlilerini "Sosyalist Güçler Cephesi", "Kültür ve Demokrasi Mitingi" ve "İşçi Partisi"nin oluşturduğu siyasi çalışmada büyük itibarı olan partiler seçimleri boykot çağrısında bulundu. Diğer taraftan seçimlere katılmak isteyen partiler, özellikle de boykot edenlere karşı güçlü bir rekabet içinde olan İslamcılar, oy vermek isteyen vatandaşlara saygı duyulmasını talep ettiler.


Editörün Seçimi

Multimedya