Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Cumhurbaşkanı: Haşdi Şabi, Irak devletinin otoritesine boyun eğmeli

Irak Cumhurbaşkanı: Haşdi Şabi, Irak devletinin otoritesine boyun eğmeli

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 13:45
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, geçtiğimiz Mart ayında Bağdat’ta Papa’yı kabul etti (Reuters)

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Bağdat ile Washington arasında Irak’tan tamamen çekilme konusunda anlaşma olduğunu doğrularken, bölgesel sorun ve çatışmaları çözüme ulaştırmak için uluslararası iş birliği çağrısında bulundu. Salih, “Herkes problemlerini üzerimize yıkmaya çalışıyor” dedi. Salih, Haşdi Şabi'nin tüm güçleriyle devletin otoritesine boyun eğmesi gerektiğini söyledi.

Salih, Beyrut Enstitüsü Araştırmalar Kurumuna verdiği mülakatta, Irak'ta kalıcı bir ABD askeri varlığı istemediğini vurgularken, “İran komşumuz. Bölgesel çerçeveye dahil olmasını istiyoruz. Ancak egemenliğimiz konusunda da hassasız. Irak'ın bir çatışma alanına dönüşmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Haşdi Şabi'ye de değinen Irak Cumhurbaşkanı, söz konusu milis yapının, DEAŞ'ın Musul'u ele geçirmesinin ardından kurulduğunu ancak bugün tüm güçleriyle devletin otoritesine boyun eğmesi gerektiğini söyledi.

Salih, “El-Hol Kampı sorunumuz var. Herkes problemlerini üzerimize yıkmaya çalışıyor. Ülkemizde çok sayıda yabancı savaşçı var. Irak bu konuyla başa çıkamıyor; uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu. Irak'ta 2019'da yaşanan gösterilerde, sokaklara inen gençlerin ‘vatan’ talebini ifade etmek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı, onlarca yıl süren çatışmalardan çıkmanın “Iraklıların bunu yapmaya karar vermesi ve siyasi bir irade” gerektirdiğine vurgu yaptı.

Açıklamasında, Bölgesel gerilimlerle de karşı karşıyayız ve bu çatışma halinin bölgede yayıldığını görüyoruz. Irak, muhalif tarafları bir araya getirmeye çalışıyor” diyerek  Iraklıların çoğunun, refah ve istikrar içinde bir ülke inşa etmek için bölgedeki ortaklar ve dostların yardımıyla ilerleme kaydedilmesini istediğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya