Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bolsonaro Çin’in biyolojik savaş başlatmak için koronavirüsü ürettiğini ima etti

Bolsonaro Çin’in biyolojik savaş başlatmak için koronavirüsü ürettiğini ima etti

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 14:30
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro (AFP)

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ‘biyolojik bir savaş’ başlatmak için Çin tarafından bir laboratuvarda üretilmiş olabileceğini ima etti.

AFP’ye göre aşırı sağcı lider, dün resmi bir tören sırasında yaptığı konuşmada, “Bu yeni bir virüs. Kimse laboratuvarda mı doğdu, yoksa bir insan yememesi gereken bir hayvanı yediği için mi çıktı bilmiyor. Ancak ordu bütün kimyasal, biyolojik ve radyolojik savaş araçlarını biliyor. Yeni bir savaş olabilir mi? Merak ediyorum, hangi ülke en büyük gayri safi yurtiçi hasılaya sahip?” dedi.

Bolsonaro doğrudan Çin’in adını vermedi, ancak Çin’in salgın döneminde büyüme kaydedilen tek G20 ülkesi olduğu biliniyor.

Bolsonaro’nun oğlu Temsilciler Meclisi Üyesi Eduardo Bolsonaro da, Mart 2020’de Çin’i virüsle ilgili bilgileri saklamakla suçlamıştı.

Hatta meseleyi, 1986’daki Çernobil felaketinin büyüklüğünü ilk başta gizleyen ‘Sovyet diktatörlüğü’ ile karşılaştıracak kadar ileri gitmiş, Çin’in tepkisini çekmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya