Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ebu Gayt’tan ‘Kudüs’teki durum alevlenebilir’ uyarısı

Ebu Gayt’tan ‘Kudüs’teki durum alevlenebilir’ uyarısı

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 17:00
İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah semtinde yaralanan bir Filistinli (AFP)

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin zorla evlerinden çıkarılmasının tam anlamıyla bir suç olduğunu söyleyerek, başta Kudüs olmak üzere işgal altındaki topraklarda gerilimin alevlenmesine karşı uyarıda bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreterliği’nden bir kaynağın açıklamasına göre Ebu Gayt, uluslararası topluma, Filistinlilerin en temel insan haklarını ihlal eden ve işgal altındaki topraklarda apartheid sistemini sağlamlaştıran bu adımın önüne geçmek için müdahale etme çağrısında bulundu.

Ebu Gayt, “Yaklaşık 500 Filistinli ailenin yaşadığı yaklaşık 28 evi hedef alan bu tehcir, Doğu Kudüs’ü, özellikle Eski Şehir yakınlarındaki mahalleleri Yahudileştirmek ve bu mahalleleri Filistin varlığından temizlemek için devam eden bir plan çerçevesinde gerçekleşiyor” yorumunda bulundu.

Kaynağın aktardığına göre Ebu Gayt, “İsrail’de sağ ve aşırı sağ arasındaki rekabetin bedelini Filistinliler ödüyor” diyerek, Yahudileştirme planının, yerleşim ve tehcir politikalarının tırmanmasının işgal altındaki topraklarda özellikle de Kudüs’teki durumu tahmin edilemez bir şekilde alevlendireceği konusunda uyardı.

Ebu Gayt ayrıca, “İşgal yetkilileri tarafından uygulanan bu politikalar sorumsuzdur, iç çatışmaları ve dar partizan çıkarlarını yansıtır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya