Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türk Toraks Derneği: Sputnik V aşısının etkinliği yüzde 91.6

Türk Toraks Derneği: Sputnik V aşısının etkinliği yüzde 91.6

Perşembe, 6 Mayıs, 2021 - 20:30
Reuters

Türk Toraks Derneği (TTD), Rusya’dan ithal edilecek Sputnik V aşısına ilişkin bir bilgilendirme metni yayımladı.

Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu imzalı metinde Sputnik V aşısının insanda enfeksiyon yapamayacak bir aracı virüs kullanılarak vücuda SARS-CoV-2 proteinlerini sokan ve bağışıklık gelişmesini sağlayan bir aşı olduğu kaydedildi.

Açıklamada yaklaşık 20 bin gönüllü üzerinde yapılan araştımalar neticesinde aşının etkinliğinin yüzde 91.6 olduğu ve önemli bir yan etkisinin olmadığının ortaya çıktığı kaydedildi.

Sputnik V aşısının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından henüz onaylanmadığı belirtilirken Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısının da DSÖ tarafından halen incelendiği hatırlatıldı.

Açıklamada Avrupa Birliği (AB) ilaç ruhsatlandırma kuruluşu EMA'nın da Sputnik V aşısını Mart ayında değerlendirmeye aldığı ve sürecin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca DSÖ ve EMA tarafından henüz onaylanmayan Sputnik V aşısının 60 kadar ülkede ruhsatlandırıldığı ya da acil kullanım izni aldığı kaydedilirken, "Aşı, ucuz ve etkili olması, saklanması ve taşınmasının kolay olması nedeniyle ilgi çekmektedir" ifadeleri kullanıldı.


Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya