Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir hükümetinden grev yapan işçilere uyarı

Cezayir hükümetinden grev yapan işçilere uyarı

Cuma, 7 Mayıs, 2021 - 13:30
Cezayir'de geçen hafta düzenlenen grev. (AFP)

Cezayir hükümeti, grev yapan işçi sendikalarına yönelik yayınladığı uyarı mesajında tüm emekçileri sorumluluk sahibi olmaya ve ülkede “kaos yaratmak isteyenlerin” tuzağına düşmekten kaçınmaya davet etti. Hükümet, toplumsal barışı desteklemek için işçi temsilcileriyle diyalogu sürdürmeye devam edeceklerini ancak kamu düzenini baltalamayı amaçlayan tüm girişimlere karşı da kararlı adımlar atılacağını vurguladı.

Cezayir son günlerde, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma mensuplarının da aralarında olduğu bazı işçi sendikalarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle gerçekleştirdiği protestolara tanık oluyor.

DPA’nın haberine göre hükümetten perşembe günü yapılan açıklamada bir süredir ülkedeki sendikal faaliyetlerin uzlaşma amacı taşımayan ve bu yönde planlı hareket eden bazı art niyetli çevreler tarafından istismar edildiğinin gözlemlendiği belirtildi.

Hükümet, grev kapsamında öne sürülen taleplerin incelenmesi ve uygun çözümler bulunmasının önemine dikkat çekti. Açıklamada ülkenin içinden geçtiği konjonktüre dikkat çekildi, üstesinden gelinemeyen ekonomik ve sağlık krizinin yansımaları dikkate alınarak bunların vatandaşların yaşam standardını ve kalitesini etkilemesine izin verilmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca söz konusu adımların kademeli bir yaklaşımla atılması gerektiği bildirildi.

Hükümetin açıklamasında Cezayir halkının büyük çoğunluğunun anayasal düzene bağlı olduğuna dikkat çekildi. Ancak topluma umutsuzluk ve hayal kırıklığı yaymanın yanı sıra değişim ve yolsuzlukla mücadele yolunu engellemek için ülke dışında aktif olan kesimler bulunduğuna dikkat çekildi. Ülkenin inşası ve yenilenmesi yolunda verilen mücadelenin altı çizildi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun pazar günü hükümete, yaşam koşullarının bozulması nedeniyle artan gerilimi hafifletmek için ilgili kesimlerle diyalog başlatması talimatını vermişti. Cezayir’deki grevler, işsizlik oranının (yüzde 15), yoksulluğun ve enflasyonun arttığı bir dönemde, iki yıl önce petrol fiyatlarındaki düşüş ve geniş protestolarla başlayan ve ardından yaşanan siyasi çıkmazla derinleşen ekonomik krizin yansımalarını derinleştirdi.

Resmî açıklamaya göre Tebbun, kabine toplantısında “eğitim ve sağlık sektörlerinde çalışanların meslekî ve sosyal koşullarını iyileştirmek için ilgili sosyal paydaşlarla diyalog başlatma” talimatı verdi.

AFP muhabirinin verdiği bilgiye göre Sivil Koruma üyeleri, pazar günü düzenlenen toplantıyla eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı konutu yakınından kamu idare binalarının olduğu bölgeye kadar protesto yürüyüşü düzenlediler. Üniformalı göstericiler, taleplerinin karşılanması ve herhangi bir gerekçe belirtilmeksizin günün erken saatlerinde tutuklanan bir meslektaşlarının serbest bırakılması çağrısında bulundular. Ancak katılımcılar tarafından sosyal medyadadan aktarılan bilgilere göre polis gösteriyi güç kullanarak dağıttı.

Cumhurbaşkanı Tebbun cumartesi günü İşçi Bayramı vesilesiyle yayınladığı mesajında, çeşitli sektörlerdeki her türlü talebin “vatandaşların menfaatleri doğrultusunda dikkate alınacağını” söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya