Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NASA: Çin’in kontrolden çıkan roketinin enkazı Pazar günü dünyaya düşecek

NASA: Çin’in kontrolden çıkan roketinin enkazı Pazar günü dünyaya düşecek

Cumartesi, 8 Mayıs, 2021 - 11:45
Çin’in Hainan Adası’ndan fırlatılan Long March 5B roketi (AFP)

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), tarafından yapılan açıklamada Çin’in geçen hafta fırlattığı Long March 5B roketinin enkazının hafta sonu dünyaya düşmesinin beklendiği duyuruldu. 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada roketin enkazının çoğunun atmosfere girdikten sonra yanacağını ve herhangi bir hasara neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Reuters haber ajansına göre bu açıklama, Çin'in uzay istasyonu için gönderdiği roketin kontrolden çıktığı yönündeki haberler üzerine Pentagon’un roketi takibe almasının ardından geldi.

NASA'nın resmi Twitter hesabından dün akşam yapılan açıklamaya göre, Long March 5B roketi 8 saat içerisinde Pazar günü saat 04.19’dan (GMT) önce veya sonra atmosfere düşecek. Coğrafi olarak, roketin atmosfere düşüş yerinin Yeni Zelanda'daki Kuzey Adası'nın yakınında olacağı tahmin ediliyor.

Long March 5B roketi Tianhe uzay istasyonunun inşası için 29 Nisan’da Çin’in Hainan Adası’ndan fırlatılmıştı.

18 ton ağırlığındaki roket, geçen haftadan beri irtifa kaybediyor ancak atmosferdeki değişiklikler nedeniyle düşme hızı belirlenemiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya