Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gazze'den İsrail tarafına yeniden ‘yanan balonlar’ gönderilmeye başlandı

Gazze'den İsrail tarafına yeniden ‘yanan balonlar’ gönderilmeye başlandı

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 10:15
Filistinli bir vatandaş, dün Gazze’deki Beyt Lahya yakınlarında İsrail’e doğu yanan balonlar gönderiyor (AFP)

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler, Kudüs’teki gerginliğin tırmanmasının ardından Gazze Şeridi’nden İsrail tarafına yeniden "yanan balonlar" göndermeye başladı.

Filistinliler, İsrail'in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa külliyesi ve Kudüs’ün Şeyh Cerrah bölgesinde gerçekleştirdiği ihlal ve saldırıları “devlet terörü ” olarak nitelendirerek, İsrail tarafına içinde yanıcı madde bulunan balonlar göndererek tepki gösterdi.

Filistin halkının, göndermeye başladıkları ‘yanan balonlar’, tarım arazilerinde yangın çıkmasına sebep oluyor.

Yanan balonların gönderilmesi, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli grupların 30 Mart 2018’deki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” ile başlatılan ve kendilerini “Basit Silahlılar” olarak adlandıran gençlik gruplarının çalışmalarını başlattığını duyurmasının ardından geldi.

Filistinliler, Gece Kaosu Timi’nin yeniden aktif hale geldiğini, sınır çitlerinin kesildiğini ve yangın balonlarının fırlatılmaya başlandığını duyurdu.

Geçen yıl Mısır ve Hamas arasındaki anlaşmalar doğrultusunda bu türden halk eylemlerine son verilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya