Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abbas: Kudüs’te yaşanan gelişmeler tehlikeli

Abbas: Kudüs’te yaşanan gelişmeler tehlikeli

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 10:30
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (AFP)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’in saldırıları nedeniyle Kudüs’te yaşanan gelişmeleri tehlikeli olarak nitelendirdi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Şeyh Temim’e Kudüs’te yaşanan tehlikeli gelişmeler, özellikle de İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa ve ibadet eden savunmasız Filistinlilere yönelik saldırıları ile Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde aleni bir ihlal teşkil eden keyfi eylemler hakkında bilgi verdi.

Abbas, İsrail’i Ramazan ayı boyunca binlerce Filistinlinin dini görevlerini yerine getirmesini engellemekle de suçladı.

Katar Emiri ise, ülkesinin meşru haklarını elde etme ve Kudüs’te kutsallarını koruma mücadelesinde Filistin halkının yanında olduğunu vurgulayarak, bu saldırıları durdurmak ve Filistin halkına yönelik haksızlığa son vermek için her türlü rolü oynamaya hazır olduklarını söyledi.

Ayrıca, Filistinliler arasında tek saf olmanın ve zorluklarla yüzleşmek için ulusal bir birlik hükümetinin kurulmasının önemini de vurguladı.

Aynı şekilde Abbas da, birliği sağlama, bölünmenin sona ermesi ve uluslararası kabul edilebilir bir hükümet kurmanın önemini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya