Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Genel Sekreteri Guterres: BM Batı Sahra Özel Temsilcisi pozisyonu için 12 isim önerdim ancak tamamı reddedildi

BM Genel Sekreteri Guterres: BM Batı Sahra Özel Temsilcisi pozisyonu için 12 isim önerdim ancak tamamı reddedildi

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 10:45

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün akşam yaptığı açıklamada, BM'nin Batı Sahra Özel Temsilcisi pozisyonunun iki yıldır boş kalmasının sebebinin, bu süre zarfında bu görevi üstlenmesi için 12 adayın ismini önermesi, ancak çatışmanın taraflarından biri veya BM Güvenlik Konseyi’nin bazı üyeleri tarafından bu isimlerin reddedilmesi olduğunu belirtti.

Guterres’in açıklamaları, BM Genel Kurulu'nda tek aday olarak, ikinci dönem (2022-2026) adaylığını değerlendirmek üzere yapılan toplantıda yaptığı konuşmada geldi. 

Guterres açıklamasında, geçtiğimiz günlerde Genel Kurul'a üye 193 devletin kendisine ana pozisyonları dolduracak adayların isimlerini önerme talebine dayanarak bu atamalara ilişkin bir karar aldığını açıkladı. Karara göre bu adayların, kendilerine sunulacak iki veya üç isim arasından seçim yapacak bir komite önüne çıkacağını belirten Guterres, bu komitenin kimlerden oluşacağı veya isimlerin elenmesinde izlenecek mekanizma hakkında açıklamada bulunmadı.

Ancak BM Genel Sekreteri, seçilecek adayın BM Güvenlik Konseyi ve tarafların onayını alması gerektiğinden, bu mekanizmanın benimsenmesine rağmen özellikle belirli krizlerle ilgili pozisyonlar olmak üzere zorlukların devam edeceğini belirtti. 

Guterres, bu zorlukların en çarpıcı örneğinin Batı Sahra sorunu olduğunu belirtti. Bu pozisyon için 12 isim önerdiğini, ancak gerekli oybirliğinin sağlanamadığını ifade eden Guterres, sunulan isimleri ve bunlara itiraz eden tarafları açıklamadı. Guterres, "Bu durumda, bu görevi yapabilecek birini bulmaktan başka bir şey yapmanın çok zor olduğu açık" dedi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres’in açıklamasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar bir elçinin atanmayışı BM Genel Sekreteri'nin çabalarının eksikliğinden kaynaklanmıyor. Guterres, reddedilmeyecek veya en azından ilgili taraflarca kabul edilebilir birini aramaya devam edecek" dedi.

BM’nin Batı Sahra Özel Temsilcisi pozisyonunda en son Eski Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler bulunuyordu. Köhler, sağlık nedenleriyle Mayıs 2019'da görevinden istifa etti. Ancak gerçekte bu görevde ilerleme kaydetmenin imkansız olduğu gerçeğiyle karşılaştıktan sonra bu görevden vazgeçtiği öne sürüldü.

AFP'ye konuşan diplomatlar, Guterres’in 12 adaya ek olarak son iki yıl içinde başka isimlerle de temasa geçtiğini, ancak hepsinin düşünmek için süre istediğini ve ardından özür dileyerek bu imkansız görevi kabul edemeyeceklerini ifade ettiklerini aktardılar.


Editörün Seçimi

Multimedya