Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Humus’taki ana petrol rafinerisinde yangın çıktı

Humus’taki ana petrol rafinerisinde yangın çıktı

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 12:30
İtfaiyeciler, Humus’taki ana petrol rafinerisindeki yangını kontrol etmeye çalışıyor (SANA)

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin batısındaki Humus şehrinde bulunan ana petrol rafinerisinde yangın çıktığını ve yetkililerin söndürmek amacıyla çalıştığını bildirdi.

SANA, rafineride bir pompa istasyonunda sızıntı olmasının ardından damıtma ünitesinde patlama meydana gelmesi sonucu yangının çıktığını duyurdu ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Bessam Tame, yangının kontrol altında olduğunu ve yüzde 90 oranında söndürüldüğünü açıkladı.

Humus Rafinerisi Müdürü Süleyman Muhammed ise, yangın söndürme çalışmalarının devam ettiğini, olayda yaralanan olmadığını ve can kaybı yaşanmadığını söyledi.

Humus İtfaiye Komutanı Tuğgeneral Hasan Ammar da, “Yangın kontrol altına alındı ​​ve soğutma işlemi tamamlandı. Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmadı” dedi.

Humus, Ocak ayında bir ham petrol yükleme istasyonu ve ülke genelinde petrol ürünleri taşıyan çok sayıda kamyonu içeren patlama ve yangına tanık olmuştu.

Humus ve Banyas rafinerisi, İran ham petrolünün, enerji ihtiyaçları için öncelikle Tahran’a bel bağlayan Suriye’ye düzensiz arzı nedeniyle son birkaç ayda arz sıkıntısı yaşadı.

Suriye, geçtiğimiz iki yıl boyunca benzin ve akaryakıt sıkıntısı çekerek, devlet kontrolündeki bölgelerde dağıttığı tedarikleri kısıtlama ve keskin fiyat artışları uygulamak zorunda kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya