Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır 15 dakika içinde sonuç verecek DNA testini uygulamaya geçiyor

Mısır 15 dakika içinde sonuç verecek DNA testini uygulamaya geçiyor

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 10:45
Kahire’de bir hastanenin Kovid-19 bölümünde görevli olan hemşire, kızıyla hastanede görüntülü görüşüyor (DPA)

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelesinde çarpıcı bir gelişme kaydeden Mısır hükümeti, diğer ülkelerden gelen ziyaretçi ve vatandaşlar için virüs kapsamında hızlı bir inceleme yapılacağını duyurdu.

Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, hangi ülkelerin 15 dakikada sonuçlanması beklenen hızlı DNA testinden geçeceği belirtilmezken, koronavirüsün vaka ve ölüm oranları ülke genelinde yükselmeye devam ediyor.

Mısır Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı son verilere göre son 24 saatte bin 125 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edilirken, 65 kişi de hayatını kaybetti.

Güncel verilere göre son 24 saatte toplam vaka sayısının 235 bin 140 olduğunu, bunların 175 bin 928’sinin iyileştiğini ve 13 bin 779’unun ise hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Sosyal medya sayfalarında dolaşan ve koronavirüs aşısı olmak isteyen vatandaşlara yönelik asılsız bilgiler içeren haberlerle ilgili Sağlık Bakanlığı, “bu haberlerin tamamının yalan ve yanlış” olduğunu vurguladı. Koronavirüs aşısıyla ilgili bilgi sahibi olmak ve aşıyı nasıl yaptıracaklarına dair kafasında soru işareti bulunan vatandaşların, ilgili web sitesinde merak ettikleri tüm bilgilere ulaşabileceklerini açıklayan Bakanlık ayrıca, aşılama öncesi ve sonrasında vatandaşlara gerekli bilgilerin verildiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, ülkede Ramazan Bayramı hazırlıklarını görüşmek üzere düzenlenen valiler kurulu toplantısında başkanlık etti. Söz konusu toplantıda, yeni tip koronavirüsün yayılımını engellemek için önleyici tedbirlerin uygulanmasının önemi üzerinde duruldu.

Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid, ülkeye giriş noktalarında yurtdışından gelenlere karantina uygulanacağını belirtti.

Sağlık ve Nüfus Bakan Yardımcısı ve Bakanlık sözcüsü Halid Mücahid Cumartesi günü konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili ek önlemler aldığını vurgulayarak, Kovid-19’un yeni varyantının ortaya çıktığı ülkelerden geliş yapan herkese hızlı DNA testi yapılacağını ve sonuçların inceleneceğini açıkladı.  

Mücahid’e göre, “Hale Ziyad açıklamasında hızlı DNA testi vakaları keşfetmekte 15 dakika içerisinde hızlı sonuç veren dikkatli bir test olduğunu ve ayrıca alınan tedbirlerin devam etmesi çerçevesinde ülkeye giriş yapanların PCR testi sonucunun istenileceğini de açıkladığını ifade etti.

Mücahid ayrıca, ülkeye giriş noktalarında yurtdışından gelenlere karantina uygulanacağını yineleyerek, salgının başlangıcından bu yana yurtdışından gelen 5 milyon 411 bin 933 kişiye karantina uygulandığı açıkladı.

Ayrıca Sivil Havacılık, Turizm ve Eski Eserler Bakanlıkları dün, iç turizmi teşvik etmek ve yaz tatili dönemini değerlendirmek amacıyla Mısır'da iç turizmi destekleme girişiminin Mayıs ayı ortasına kadar uzatılmasına karar verdi. Bu çerçevede "otellerin yüzde 50 kapasiteyle kullanılması; havaalanları, müzeler, tarihî sit alanları, restoranlar ve oteller için getirilen tüm ihtiyati tedbirlere ve sağlık güvenliği kontrollerine uyulmasının" önemine vurgu yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya