Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Yemen'e hibe: Tankerler Aden’e ulaştı

Suudi Arabistan’dan Yemen'e hibe: Tankerler Aden’e ulaştı

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 15:15
Suudi Arabistan’ın, petrol ürünleri hibesinin ilk partisini Yemen'e taşıyan petrol tankeri (Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı)

Suudi Arabistan'ın, Yemen'e petrol ürünleri hibe edeceğini açıklamasının üzerinden henüz beş hafta geçmezken, Yemen Enerji ve Elektrik Bakanı Enver Kelşet, Suudi Arabistan Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı kapsamında verilen hibenin ilk ödemelerini teslim almak için harekete geçti. 422 milyon dolar değerindeki bu hibe sayesinde 80'den fazla Yemen istasyonunun işletilmesi bekleniyor.

Suudi programından yapılan açıklamada, toplam hibe miktarı, Yemen halkı için ekonomik ve yaşam istikrarını sağlamayı desteklemek amacıyla 909 bin 591 metrik ton dizel ve 351 bin 304 metrik ton mazot olarak ifade edilmiştir. Suudi Arabistan’ın, Yemen’e her alanda verdiği cömert desteğin genişletilmesi ve iki kardeş ülke arasındaki kardeşlik bağlarının güçlü teyidi için bu hibenin verilmesi yüksek sıcaklıklarda elektrik tüketiminin zirvede olduğu yaz aylarının başlangıcına denk getirilmiştir.

Yemen Enerji ve Elektrik Bakanı Enver Kelşet, Suudi Arabistan Görev Gücü Komutanı Tuğgeneral Nayef el-Uteybi'yi karşıladığı sırada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yemen halkının pek çok şeye ulaşmasında önemli rol oynayacak olan bu cömert hibenin sağlanması için büyük çaba sarf edildi. Bu hibe, Yemen hükümeti olarak bize elektrik krizinde ileriye dönük çözümler geliştirmeyi düşünmek için geniş imkan verecek. Sektörün toparlanması ve elektrik sisteminin durumunu iyileştiren reformların geliştirilmesi de dahil olmak üzere, herkesin işbirliği ile, elektrik krizinin sona erdirilmesi bağlamında bu hibenin istenen etkilerini görmeyi umuyoruz.“

Suudi Arabistan’ın Yemen’e sürekli desteğinin, iki komşu kardeş ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin gücünü yansıttığını dile getiren Yemen Enformasyon Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-İryani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bu destek (hibe), Suudi Arabistan’ın oynadığı yapıcı rolü teyit ediyor ve hükümete temel hizmetlerin sağlanması ve Yemenlilerin çektiği acının hafifletilmesi gibi çeşitli alanlardaki sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmesi için verilen desteğin sürdüğünü ortaya koyuyor."

Suudi petrol ürünleri hibesi ve bu hibelerin Ramazan ayında ulaştırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Aden Valisi Ahmed Hamid Lamlas, “Bu sübvansiyon, elektrik sektörlerinde esas olarak yakıt kıtlığından kaynaklanan krizlere veda edilmesine bir katkıdır. Böylelikle Aden ve diğer iller istikrar ve kalkınmaya doğru ilerleyecek.” diye konuştu.

Suudi Yemen Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı’nda petrol ürünleri projesinin direktörü Mühendis Selman el-Hazımi, “Petrol ürünleri için entegre yönetişim mekanizmaları geliştirmek üzere Yemen hükümeti ile çalışmalar yapıldı. Yemen hükümeti, ilgili tüm Yemen bakanlıkları ve yetkilileri ile Yemen'deki sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir denetim, izleme ve takip komitesi kurdu. Komite, bir yürütme programına ve hibenin yararlanıcı istasyonlara yüksek güvenilirlik ve bütünlükle ulaşmasını ve yakında başlatılacak olan elektronik bir platform aracılığıyla herkesin hibe verilerini görmesini sağlayacak bir izleme mekanizmasına bağlıdır. Amaç şeffaflığı artırmak, yararlanıcılara hibenin verilmesini sağlamak ve petrol ürünlerinin yalnızca bu bağlamda tahsis edilen alanlarda kullanılmasını sağlamaktır.” dedi.

Hibe, ekonomik ve sosyal hayatın canlanmasına aktif olarak katkıda bulunacak. Özellikle de sivil çalışanların maaş kalemlerinin desteklenmesi için harcamaların yönlendirilmesi ve altyapı projelerinin işleyişine ve canlandırılmasına katkıda bulunarak temel hizmetlerin sunumu konularında Yemen hükümetine yardımcı olacak.

Petrol ürünleri hibesi, günlük yaşamı etkileyen sık elektrik kesintileri sorununun çözülmesine ve Yemen'deki hayati sektör hizmetlerinin performansının artırılmasına da katkıda bulunacak. Bu destek ayrıca ekonomi, sağlık, eğitim ve hizmet alanlarına olumlu etki edecek ve genel koşulları iyileştirecek.

Suudi Arabistan tarafından sağlanan ve tahmini 4,2 milyar dolar olan önceki petrol ürünleri hibeleri, Yemen hükümetinin bütçesi üzerindeki yükü hafifletmede ekonomik etki yarattı. Geçmişteki hibeler ayrıca Yemen’in, küresel piyasalardan petrol ürünleri satın almak için Merkez Bankası'nı döviz cinsinden tüketmesine gerek bırakmadı. Aynı zamanda ABD Doları karşısında Yemen Riyalinin ve yakıt fiyatlarının istikrar kazanmasına ve iş fırsatları yaratılmasına katkıda bulundu. Hibe bunların yanı sıra Yemen vatandaşının üretken gücünü artırmaya ve hayati sektörlerdeki hizmetleri ve Yemen halkının geçim olanaklarını iyileştirmeye katkı sağlayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya