Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Papa Franciscus Kudüs'teki çatışmalara son verilmesi çağrısında bulundu

Papa Franciscus Kudüs'teki çatışmalara son verilmesi çağrısında bulundu

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 16:45
Papa Franciscus (Reuters)

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Kudüs’te İsrail polisinin Filistinli göstericilere müdahalesi sonucu 90’dan fazla kişinin yaralanmasının ardından Kudüs’teki çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu.

Papa, Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden yaptığı geleneksel pazar duası sonrasında, “Kutsal şehrin çok dinli ve çok kültürlü kimliğine saygı duyulması ve kardeşliğin üstün gelmesi için herkesi ortak çözümler aramaya davet ediyorum. Şiddet sadece şiddet üretir ve artık çatışmalara yeter diyorum” dedi.

Filistinlilerin Ramazan ayı boyunca bazı bölgelerde İsrail’in getirdiği hareket kısıtlamalarına ve Şeyh Cerrah mahallesindeki evlere zorla el konulmasına karşı gösteri yaptıkları Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da gerginlik haftalardır artıyor.

İsrail polisinin dün Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa çevresinde Filistinlilere müdahalesi sonrası 90 kişi yaralandı.

Filistin Kızılayı Sözcüsü, AFP’ye yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs’teki Eski Şehir civarında yaşanan çatışmalarda çoğu plastik mermiden olmak üzere 90 kişinin yaralandığını bildirdi.

İsrail polisi, Filistinlileri dağıtmak için plastik mermi, sersemletici el bombaları ve tazyikli su kullandı.

Göstericilerin bir kısmı da, İsrail güvenlik güçlerine taş fırlattı ve bir polis başından yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya