Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Donanması, İran’dan muhtemelen Husi milislere giden silah sevkiyatına el koydu

ABD Donanması, İran’dan muhtemelen Husi milislere giden silah sevkiyatına el koydu

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 16:45
ABD Donanması tarafından ele geçirilen silahlar (Reuters)

ABD Donanması, Umman Denizi’nin kuzey kesiminde düzenlenen operasyonda, büyük ihtimalle Husi milisler desteklemek için Yemen’e giden bir gemide bulunan silahlara el konuldu.

Bahreyn merkezli ABD Donanması 5. Filosu’ndan yapılan açıklamada, 6 Mayıs’ta Umman Denizi’nin kuzeyinde yürütülen operasyonda kapsamında binlerce Çin yapımı 56 Kalaşnikof ve yüzlerce ağır makineli tüfek, keskin nişancı tüfeklerinin yanı sıra roket güdümlü el bombaları ve onlarca Rus yapımı tanksavar güdümlü füzenin ele geçirildiği ifade edildi.

Açıklamada, silahlara el koyma işleminin ardından sorgulanmaları tamamlanan mürettebatın ayrılmasına izin verildiği vurgulandı.

ABD’li bir yetkili tarafından AP’ye verdiği demeçte, ön soruşturmada geminin İran’dan geldiği sonucuna varıldığını bildirdi. Bu da, Tahran’ın Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosuna rağmen Husileri silahlandırdığı varsayımını bir kez daha güçlendirdi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, silahların daha önce Husilere gönderilirken ele geçirilen diğer silahlara benzediğini söyleyerek, soruşturma kapsamında bu silahların incelendiğini ve geminin İran’dan geldiğini kabul eden gemi mürettebatıyla görüşüldüğünü belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya