Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de sokak gösterilerine kısıtlama getirildi

Cezayir’de sokak gösterilerine kısıtlama getirildi

Pazartesi, 10 Mayıs, 2021 - 09:15
Göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı (AP)

Cezayir hükümeti dün (Pazar), eski Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nin iki yıl önce istifa etmesinden bu yana devam eden haftalık sokak gösterilerine kısıtlama getirildiğini açıkladı. Aktivistler, kısıtlamaları gösterilerin yasaklanması girişimi olarak gördüklerini belirtti.

Şubat 2019 tarihinde başlayan gösterilere haftalık on binlerce kişi katılıyor. Cezayir’de koronavirüs salgını başlamasıyla birlikte gösterici sayısında azalma yaşandı.

Göstericiler, bu yılın başlarında gösterilerde siyasi ve ekonomik reformlar, yöneticilerin istifa etmesini talep etti.

Reuters’in haberine göre Cezayir İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Gösterileri organize edenlerin; isimlerini, gösterinin başlangıç ve bitiş saatini, gösterilerin yapılacağı yerleri ve yasaya uygun bir şekilde söylenmesi gereken sloganları bildirmesi gerekmektedir” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, gösteriler hakkında bilgi verilmemesinin hukuka ve anayasaya aykırı olduğu, gösterilerin meşruiyetini ihlal ettiği, belirtilen esaslar ile hareket edilmesi gerektiği belirtildi.

Hükümet kısıtlamaların, Cezayir’in yeni anayasasındaki hükümler uyarınca hayata geçirildiğini açıkladı. Geçtiğimiz Kasım ayında Cezayirli siyasiler, gösterileri düzenleyen insanların gösterilerden önce bilgi vermesini gerektiren bir anayasa maddesini kabul etmişti.

Bazı göstericiler, kısıtlamaların hükümetin gösterileri tamamen sona erdirmek istediği için getirildiğine inanıyor.

Hirak protesto hareketlerinin belirli bir lideri olmasa da gösterici Ahmet Bedili, “Yürüyüşleri yasaklama kararını haklı çıkarmak için neden arıyorlar” dedi.

Kısıtlamalar, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un 12 Haziran tarihinde yapılması planlanan erken seçimlerin adil ve şeffaf olacağını söylediği bir zamanda geldi.

Cumhurbaşkanı Tebbun, göstericiler tarafından 2019 yılında görevinden istifa etmeye zorlanan Abdulaziz Buteflika’nın görevini devraldı. Tebbun, göstericilerin istediği reformları uygulamaya ve taleplerini yerine getirmeye söz verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya