Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin el-Badiye bölgesinde bir mayının infilak etmesi sonucu 7 rejim unsuru öldü

Suriye’nin el-Badiye bölgesinde bir mayının infilak etmesi sonucu 7 rejim unsuru öldü

Pazartesi, 10 Mayıs, 2021 - 14:15
Kuneytire’deki Ummu Batine köyü yakınlarında rejim yanlısı milislere ait bir kontrol noktası (SOHR)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bugün DEAŞ terör örgütünün Suriye'nin orta kesimlerindeki el-Badiye (Suriye çölü) bölgesinde tuzakladığı bazı mayınların infilak etmesi sonucu rejim güçlerinden ve rejim yanlısı milislerden yedisinin öldüğünü duyurdu.

DEAŞ, iki yıl önce yenilgiye uğratılmış ve kontrol ettiği bölgeleri kaybetmişti. Bunun üzerine DEAŞ unsurları, Irak sınırında Humus ve Deyrizor illeri arasındaki el-Badiye bölgesine çekilirken dağlık alanlarda saklanmaya başladılar.

SOHR, bugün DEAŞ unsurlarının Humus'un doğu kırsalı es-Suhne bölgesinden çekilirken yerleştirdikleri mayınlardan en az ikisinin patlaması sonucu rejim güçlerinden ve rejim yanlısı milislerden yedisinin öldüğünü, 18’inin ise yaralandığını bildirdi.

DEAŞ’ın son zamanlarda rejim güçlerine yönelik saldırılarının artmasıyla birlikte el-Badiye bölgesi, Rusya’nın rejim güçlerini desteklemek ve DEAŞ unsurlarının saklandıkları yerleri hedef almak için düzenlediği bombardımanların eşlik ettiği bir çatışma sahasına dönüştü.

SOHR, Mart 2019'dan bu yana, el-Badiye’deki saldırılar ve çatışmalar sonucunda bin 400'den fazla rejim unsuru ve rejim yanlısı milisin yanı sıra 930'dan fazla aşırılık yanlısı teröristin öldürüldüğünü kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya