Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye başkanlık seçimlerinde 3 aday yarışacak

Suriye başkanlık seçimlerinde 3 aday yarışacak

Pazartesi, 10 Mayıs, 2021 - 14:45
Suriye'de 2014 yılında yapılan seçimlerde Beşşar Esed'e oy veren bir kadın seçmen (AP)

Suriye Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham, bu ayın sonunda yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimleri için üç adayın başvurularının kabul edildiğini duyurdu.

Lahham, bugün başkent Şam’da düzenlenen basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin Abdullah Sellum Abdullah, Beşşar Hafız Esed ve Mahmud Ahmed Mer’i’nin başkanlık adaylıklarını onayladığını açıkladı.

Lahham, Anayasa Mahkemesi’nin 16-24 Mayıs tarihleri arasında adayların seçim kampanyalarını düzenlemelerine izin verdiğini ve 25 Mayıs'tan sonra seçim yasaklarının başlayacağını belirtti.

Lahham ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin Devlet Başkanlığına aday olanlar tarafından yapılan altı şikayetin, iddiaları destekleyecek herhangi bir belge sunulmaması nedeniyle reddettiğini de sözlerine ekledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Lahham’ın 20-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak seçimlerde yarışacağını açıklamasının ardından, iktidardaki Baas Partisi’nin adayı Beşşar Esed, Baas Partisi ile ittifak kuran partilerin adayı Abdullah Sellum Abdullah ve iç muhalefet partilerinin adayı Mahmud Ahmed Mer’i’nin 20-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak seçimlerde yarışacakları kesinleşti.

Suriye Halk Meclisi'nin (parlamento) kararına göre ülke dışındaki Suriyeliler 20 Mayıs’ta oylarını kullanacaklar. Suriye topraklarında ise halk 26 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Suriye tarihinde en fazla adayın çıktığı seçimlere yedisi kadın 51 aday başvurdu.

Cumhurbaşkanı adaylarından Abdullah Sellum Abdullah 1956 yılında Halep’te doğdu. İktidardaki Baas Partisi ile ittifak yapan partilerden biri olan Arap Sosyalist Birlik Partisi (ASB) üyesi Abdullah, önceki iki dönem milletvekili seçildi.

Bir diğer aday Mahmud Ahmed Mer’i, 1957 yılında Şam kırsalında doğru. Arap İnsan Hakları Örgütü Başkanlığı ve Suriye'deki Ulusal Cephe Genel Sekreterliği görevlerini sürdürüyor.

1965 doğumlu Beşşar Esed ise 2001, 2007 ve 2014 yıllarında yapılan seçimlerde Devlet Başkanı seçildi.


Editörün Seçimi

Multimedya