Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: BM’de Uygur Müslümanları için toplantı düzenlenmesi uluslararası örgüte yönelik bir hakarettir

Çin: BM’de Uygur Müslümanları için toplantı düzenlenmesi uluslararası örgüte yönelik bir hakarettir

Pazartesi, 10 Mayıs, 2021 - 16:30
Sincan Özerk Bölgesi’ndeki bir grup Uygur kadın (Reuters)

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) Uygur Müslümanlarına ve Sincan Özerk Bölgesi’ndeki diğer azınlıklara yönelik zulüm konulu çevrimiçi bir toplantı için bir platform olarak kullanılmasının uluslararası örgüte yönelik bir hakaret olduğunu söyledi.

Çin, BM üyesi ülkeleri, Almanya, ABD ve İngiltere'nin girişimiyle BM bünyesinde düzenlenecek çevrimiçi toplantıya katılmamaya çağırmıştı.

Reuters’ın haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua, ABD’yi birkaç ülkeyle birlikte BM kaynaklarını ve platformunu Çin'in imajını lekelemek ve kendi çıkarlarına hizmet etmek için kötüye kullandığını iddia etti. Hua, bunun BM’ye yapılan ‘ciddi bir hakaret’ olduğunu söyledi.

Hua, Çarşamba günü yapılması planlanan çevrimiçi toplantıyı düzenleyenlerin insan hakları konularını Çin'in içişlerine müdahale etmek için ‘siyasi bir baskı aracı’ olarak kullandıklarını söyledi.

Batılı ülkeler ve insan hakları örgütleri, Sincan Özerk Bölgesi’ndeki yetkilileri, ABD'nin soykırım kampları olarak nitelendirdiği yerlerde Uygurları zorla tutmak ve işkence etmekle suçluyorlar.

Washington, geçtiğimiz Ocak ayında, Uygurların zorla çalıştırıldıkları iddiaları nedeniyle Sincan Özerk Bölgesi’nden pamuk ve domates gibi ürünlerin ithalat edilmesini yasakladı.

Pekin ise tüm suçlamaları reddederken kampları, dini aşırılıkçılıkla mücadele için mesleki eğitim merkezleri olarak tanımlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya