Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt koronavirüs tedbirlerini hafifletiyor

Kuveyt koronavirüs tedbirlerini hafifletiyor

Salı, 11 Mayıs, 2021 - 11:15
Kuveyt’te aşılama kampanyalarına devam ediliyor. (EPA)

Kuveyt’ten pazartesi günü yapılan açıklamada koronavirüsle ile mücadele için iki ay önce uygulamaya başlanan kısmi sokağa çıkma yasağının Ramazan Bayramı'nın ilk gününde kaldırılacağı duyuruldu.

Karar Kuveyt Kabinesi tarafından, Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Ulusal Komitesi ile gerçekleştirilen toplantının ardından açıklandı. Alınan karara göre restoranlar, kafeler, bakım hizmetleri, eczaneler, zincirleme marketler ve tıbbi malzeme işletmeleri dışında tüm ticari faaliyetlerin Ramazan Bayramı'nın ilk gününden itibaren sadece gece; akşam 20.00'den 05.00'e kadar kapalı olacak.

Yapılan açıklamada tiyatro ve sinema salonlarına yalnıza aşı yaptıranların gidebileceği bildirildi. Söz konusu yerlerin yeniden faaliyete geçirileceği kaydedildi.

Kuveyt Hükümet Sözcüsü Tarık el-Muzrim, restoran, kafe gibi işletmelerin bu süre zarfında paket servis ve gel-al hizmeti sunacaklarını bildirdi. Kararların ülkedeki duruma göre ileriki tarihlerde yeniden değerlendirileceği bildirdildi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın aktardığına göre Kuveyt’te koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını kontrol altına almak amacıyla Bangladeş, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Sri Lanka'dan gelen yolcuların bir sonraki duyuruya kadar ülkeye girişi yasaklandı. Söz konusu yasaktan kargo şirketleri muaf tutulacak. Ancak başka bir ülkede 14 gün karantinaya giren yolcuların girişine izin verilecek.

Kuveyt hükümetinden geçen hafta yapılan açıklamada Kovid-19 aşısı olmayan vatandaşlar için 22 Mayıs tarihinden itibaren seyahatin yasaklandığı duyurulmuştu.


BAE’den yeni önlemler

Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) çarşamba gününden itibaren Bangladeş, Pakistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen tüm yolcuların girişlerinin askıya alındığını duyurdu. BAE’den daha önce yapılan açıklamalarda koronavirüs vaka oranlarının yüksek olması nedeniyle Hindistan ile tüm seyahatler yasaklanmıştı.

Bangladeş, Pakistan, Nepal ve Sri Lanka’da ise koronavirüs vaka oranları artmaya devam ediyor.


Suudi Arabistan’da mücadele sürüyor

Suudi Arabistan  günlük bini geçmeyen vaka sayısıyla enfeksiyon eğrisinde istikrarı korumaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılmasını önlemek için tedbirlere uymak gerektiğini bir kez daha vurguladı ve sık sık el yıkama, maske kullanma ve sosyal mesafeye uymanın önemini bir kez duyurdu.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı son 24 saat içerisinde 986 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 427 bin 370’e çıktığını bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bin 341’inin durumu kritik olmak üzere aktif vaka sayısının 9 bin 469 olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı bin 76’sı son 24 saatte üzere toplam 410 bin 816 kişinin iyileştiği bilgisini paylaştı.

Açıklamada, son 24 saatte 13 kişinin yaşamını yitirdiği, toplam can kaybının 7 bin 85’e yükseldiği kaydedildi.

Ülkede son 24 saatte yapılan koronavirüs test sayısı da 70 bin 822 olarak açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya