Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, Fransa ve Cezayir’in çıkarları için sakinlik çağrısında bulundu

Macron, Fransa ve Cezayir’in çıkarları için sakinlik çağrısında bulundu

Çarşamba, 12 Mayıs, 2021 - 09:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (AFP)

Fransa Cumhurbaşkanlığının açıklamasına göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün (Salı) Paris ve Cezayir’in ‘hafıza’ dosyası çalışmalarına devam etmek için Cezayirli mevkidaşı Abdulmecid Tebbun ile sakin bir şekilde iletişim kurmayı istiyor.

AFP’nin haberine göre Fransa Cumhurbaşkanlığı, Macron’un Tebbun ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Fransa ve Cezayir halkları arasında, özellikle iki ülkenin gençleri başta olmak üzere uzlaşmaya gidilmesi için hafıza çalışmalarına devam edilmesi gerektiğinin üstünde durulduğu açıklandı.

1954- 1962 yılları arasında gerçekleşen Cezayir Savaşından sonra doğan ilk Fransa Cumhurbaşkanı olan Macron, geçtiğimiz aylarda, Cezayir’in bağımsızlığının 60. yıldönümü yaklaşırken, iki Akdeniz ülkesi arasındaki ilişkilerin düzelmesi için bir dizi sembolik adım attı.  

Cezayir, Cumartesi günü, Fransa’nın Ulusal Hafıza Günü amacıyla, Paris’ten Cezayir’de işlediği suçlardan ötürü özür dilemesini istedi.

Abdulmecid Tebbun verdiği mesajda, “Fransa ile ilişkimiz için tarihimize bakacağız. Gerekçesi ne olursa olsun hiçbir şekilde hafıza dosyalarından feragat etmeyeceğiz” dedi.

Paris, Nisan ayının başlarında Fransa Başbakanı Jean Castex’in sağlık sorunları nedeniyle Cezayir’e yapacağı seyahatin ertelendiğini açıkladı. Macron, Nisan ayı sonlarında Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Cezayir’in reddetmesine rağmen iki ülke halkının hafıza uzlaşması istediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı, Salı günü, Macron ve Tebbun’un özellikle Sahel bölgesi ve Libya’da güvenliğin sağlanması için ortak çalışmalara devam edeceklerini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya