Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Filistin örgütlerinin liderleriyle görüşmek üzere Şam'a gitti

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Filistin örgütlerinin liderleriyle görüşmek üzere Şam'a gitti

Çarşamba, 12 Mayıs, 2021 - 11:45
Zarif'in Şam temaslarında gündemde Filistin-İsrail hattındaki son gerilim var (Reuters)

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Filistin ve İsrail arasındaki son gerilimi görüşmek üzere Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

Mehr haber ajansının haberine göre, beraberindeki heyetle Şam'a giden Zarif, Suriye hükümetinden üst düzey yetkililerle bir araya gelecek. Görüşmelerde İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarına ve Gazze'ye yönelik son eylemleri de ele alınacak.

Zarif'in Şam'da bazı Filistinli grupların liderleriyle de bir araya geleceği bildirildi.

Zarif, daha önce yayımladığı video mesajda İsrail güçlerinin Kudüs'te El Aksa'da toplanan Müslümanlara saldırmasını kınayarak "Bu, gaspçı rejimin ırkçı ve suçlu karakterinin en büyük işareti" ifadelerini kullanmıştı. Zarif, "Filistin sorununa tek bir adil çözüm var, o da Filistin meselesinin bu topraklardaki halkın iradesi ve referandumla çözülmesi" demişti.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında 12'si çocuk 35 kişi hayatını kaybederken, Filistin direniş örgütlerinin İsrail'e attığı roketler de 5 İsraillinin ölümüne neden oldu.


Independent Türkçe, Mehr, Tahran Times


Editörün Seçimi

Multimedya