Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Ramazan ayında 15 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı

Suudi Arabistan, Ramazan ayında 15 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı

Çarşamba, 12 Mayıs, 2021 - 09:30
Teravih namazı sırasında Kabe’nin havadan görünümü (AFP)

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, alınan tedbirler ve düzenleyici sağlık prosedürlerinin yardımıyla bu istisnai dönemde başarılı bir umre sezonu geçirdiklerini belirterek, dünden itibaren umre süreci ve şartları konusunda bilgilendirmede bulunan web siteleri ve diğer platformlar aracılığıyla bir sonraki aşama için özel umre izinleri vereceklerini açıkladı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında Ramazan ayı boyunca Mescid-i Haram, 5,1 milyonu umreci olmak üzere toplamda 15,5 milyon ziyaretçi ağırladı. Yetkili makamlar konuyla ilgili açıklamasında, ziyaretçiler arasında herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadığını belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Yardımcısı Dr. Abdulfettah Meşat “Bakanlığımız, Ramazan ayında umre organizasyonunun sağlıklı biçimde yürütülebilmesi için tüm taraflarla koordineli biçimde yoğun çaba sarf ediyor. Bu nedenle, olumsuz herhangi bir olay yaşanmaması için belli bir zaman planlaması yapılarak çeşitli stratejiler ve proaktif planlar geliştirildi. Bu planların en önemli özelliklerinden biri de Ramazan ayını umre ziyaretleri için iki aşamaya bölmek. İlk aşama ilk yirmi günü kapsamakta olup bu süreye özgü planlar belirlenmiştir, ikinci aşama ise son on günü kapsamaktadır” dedi.

Meşat, bu süre zarfında milyonlarca ibadet eden arasında tek bir koronavirüs enfeksiyonunun bildirilmemesinin uyguladıkları planların başarısının kanıtı olduğunu vurguladı.

Hazırlanan planlar kapsamında umreciler ve ziyaretçiler için dört noktada karşılama merkezleri ve otobüs durakları kurularak nakil için yaklaşık 700 otobüsün tahsis edildiği bildirildi.

Meşat, Bakanlığın Ramazan ayında umre ve ibadet etmek için gelenleri ağırlamak üzere bir strateji geliştirdiğini ve bu dönemde merkez noktaların, özellikle de Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi bölgesinin kalabalık olma ihtimaline dikkat çekti.

Umrecilerin 2 doz aşı yaptırmalarının zorunlu olduğunu söyleyen Meşat, “Yönetmelik gereği umrecinin bir veya iki doz aşı yaptırması zorunludur. Söz konusu prosedür, bu aşamada tamamıyla herkesin güvenliğini sağlamak için yeterli oluyor” açıklamasında bulundu.

Meşat, Bakanlığın, tüm bu konularda süreci yakından takip ettiğini ve bilgileri anlık olarak güncellediğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya