Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler Yemen’in üç şehrinde yeni bir vergi toplama kampanyası başlattı

Husiler Yemen’in üç şehrinde yeni bir vergi toplama kampanyası başlattı

Husi liderleri tüccarları yağmalamakla suçlandı.
Çarşamba, 12 Mayıs, 2021 - 10:30
Sana'daki bir çarşı. (AFP)

Husiler başkent Sana, İbb ve Hudeyde valiliklerinde zekat ve vergi adı altında, savaş çabalarına destek amacıyla yeni bir para toplama kampanyası başlattı. Büyük tüccarları, sokak satıcılarını ve bölge halkını hedef alan yeni uygulamanın yanı sıra yoksullara ve muhtaçlara kendi kontrolleri dışında zekat dağıtan tüccarlara para cezası keserek hapis tehdidinde bulundu.

Sana'dan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda darbeci grubun bu haftanın başından bu yana istisnasız tüm tüccarları, market, restoran ve kafe sahipleri ile başkent Sana'nın farklı bölgelerindeki seyyar satıcıları hedef alarak vergi toplama ve yağmalama kampanyası uyguladığını aktardı.

Kaynaklara göre grubun Ramazan Ayı’nın başından bu yana başlattığı keyfi kampanyalar, birçok tüccar ve küçük işletme sahiplerinin kendilerine yönelik temelsiz iddialar ve tehditler altında devam eden Husi eylemlerini protesto etmek amacıyla dükkanlarını kapatmalarına ve ticari faaliyetlerinin durması tehdidiyle karşı karşıya gelmelerine neden oldu. 

Şarku’l Avsat’a konuşan işletme sahipleri, seyyar satıcılar ve vatandaşlar, grubun amirlerinin keyfi uygulamalarından ve milislerin yasa dışı olarak kararlaştırdığı parayı ödemeyi reddetmeleri halinde tutuklamaya yönelik sürekli tehditlerinden şikayet ettiler. Ayrıca Husilerin vatandaşların büyük bir kısmını etkileyen uygulamasının grubun genel olarak tüccarları, özellikle de aileleri için geçim kaynağı arayan sıradan vatandaşları hedefleyen önceki kampanyalarının devamı niteliğinde olduğu kaydedildi.  

Kaynaklar, Husilerin son 5 gündür hız kazanan baskıcı uygulamaları kapsamında yaklaşık 50 tüccarın ve bir dizi sokak satıcısının tutuklandığını bildirdiler. Söz konusu vatandaşların yüksek miktarda para ödemelerinin ardından serbest bırakıldıkları bilgisini verdiler.

Sana'nın 170 kilometre güneyindeki İbb kentideki vatandaşlara ve tüccarlara yönelik ihlaller ve Husilerin sürekli artan baskı kampanyaları nedeniyle bölge halkı zulümden ve yağmadan  kurtarılmaları için yardım çağrısında bulundu. Vatandaşlar geçim kaynaklarının hedef alındığını belirtirken Yemen hükümetinin İbb vilayetindeki İnsan Hakları Ofisi de milisler tarafından işlenen ihlalleri kınadı.

Ofis tarafından yapılan açıklamada grubun sözde Zekat Otoritesi ve diğer kurum ve yetkilileri aracılığıyla tüccarlara ve vatandaşlara yasa dışı vergiler uyguladığını ve bunların zekat ile hiçbir ilgisinin olmadığı vurgulandı. Ayrıca Husilerin geçen yıla göre bu yıl vergi miktarını iki katına çıkardığına işaret edildi. 

Husilerin bu uygulamalarının kabul edilemez olduğunu belirten İnsan Hakları Ofisi, tüccarları zekatlarını darbe nedeniyle zor koşullarda yaşayan toplumun hak eden kesimlerine vermeye çağırdı. Ayrıca uluslararası toplumu darbeci Husi milislerinin bölge halkına yönelik baskısına acilen müdahale etmeye ve ihlalleri belgelemeye çağırdı.

Hudeyde’nin batısındaki el-Luhayye bölgesindeki balıkçılar da Husi milislerin son zamanlarda kendilerine zorla dayattığı yasa dışı vergilerden şikayet ettiler. Bu durumun birçoğunun mesleği bırakmasına ve balık fiyatlarının artmasına neden olduğunu ifade ettiler.

Yerel raporlara göre el-Luhayye’nin el-Hube bölgesindeki balıkçılar, grubun hem balık toplama alanlarında hem de merkezlerde harç adı altında çifte vergi tahsilatı uyguladığını aktardılar.

Grubun yollardaki güvenlik noktalarında gerçekleştirdiği yağmalamanın başta el-Luhayye ve el-Hube olmak üzere balıkçıların ve halkın yoksulluğunu artırdığı kaydedildi.

Darbeci grubun içinden de söz konusu duruma dair görüş ayrılıkları artıyor. Husilerin Yönetim Kurulu’na atanan Sultan es-Samii sosyal medyadan yaptığı paylaşımda grubun yetkililerini ve amirlerini tüccar ve küçük satıcıları yağmalamakla suçladı.

Sanadaki kaynaklar, darbeci grubun zekat verilmesini engellemesine ilişkin Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda milislerin bu fonları toplamaktan sorumlu Husi yetkililerine teslim etmeyerek kendi başına zekat dağıtan her tüccar için hapis cezasına ek olarak 300 bin riyale kadar para cezası verdiğini bildirdi. Kaynaklar ayrıca yasa dışı yağmalama ve vergi toplama kampanyalarıyla bağlantılı olarak grubun Sana'daki ve diğer bölgelerdeki büyük işletme sahiplerine zekat verdiklerine dair beyannamelerini sunmaları için bir hafta süre tanıdığını aktardılar Husi Zekat Otoritesi yaptığı açıklamada, Ramazan Ayı boyunca zekat beyannamesinde bulunmayan tüm tüccarlara ağır para cezası verileceğini belirterek kendilerine iletilen tarihe uyulmamasının sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

Kaynaklara göre Husiler Ramazan Ayı başında, bin 200 üyesinin yer aldığı cemaat komiteleri kurarak haraç topladı ve kontrol ettikleri tüm şehir ve bölgelerdeki mağazalara, şirketlere ve özel sektör kuruluşlarına baskınlar yaptı.

Kaynaklar, Husilere bağlı Zekat Otoritesi’nin Ramazan Ayı’nın başından bu yana tüccarlardan ve iş insanlarından milyarlarca riyal topladığını, zekatı muhtaçlara ve yoksullara verenleri tehdit ettiklerini belirttiler.

Sana'daki Ticaret Odası son günlerde tüccarlara çeşitli adlar altında dayatılan harç ve vergi uygulamalarını durdurmak ve zorla kapatılan işletmeleri ve kurumları yeniden açmak için Husiler ile geçici bir ateşkes sağlamıştı. Ancak grup anlaşmayı açıkça ihlal ederek tüccarları tekrar hedef almaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya