Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

Perşembe, 13 Mayıs, 2021 - 09:00
Joe Biden ve Binyamin Netanyahu’nun bir önceki görüşmesi (AP Arşiv)

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin’de şiddet olaylarının başlamasından bu yana ilk kez dün (Çarşamba) açıklama yaptı.

Gazeteciler ile ABD’nin ulusal aşı programı ile ilgili yaptığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında uzun bir açıklamada bulundu. Biden, “Bu olayların bir an önce bitmesini umut ediyorum. Sınırlarınızda uçan binlerce füze varken İsrail’in kendini savunması doğaldır” ifadelerini kullandı.

Biden, açıklamalarında Filistin hakkında bir açıklamada bulunmadı. ABD’nin İsrail’e daha fazla destek olmasını isteyen Cumhuriyetçiler ve partideki İsrail hakkında eleştiride bulunan ve Biden’ın insan haklarını ilk önceliği yapmasını isteyen insanlar Filistin-İsrail dosyası hakkında Biden’a baskı yapıyor.

Beyaz Saray açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın Netanyahu ile görüştüğünü aktararak Hamas ve diğer ‘terörist’ gruplarının Kudüs ve Tel Aviv’i hedeflediği roket saldırılarını kınadığını söyledi. Beyaz Saray, ABD hükümetinin İsrail’in güvenliğini, kendisini ve sivilleri korumasının meşru hakkı olduğuna inandığını ve bu hakka destek verdiğini açıkladı.

Açıklamada, Biden’ın ABD’nin cesaretini sürdürülebilir sükunet yolunda kullandığını, Kudüs’ün dünyadaki her din için büyük önem taşıyan bir şehir ve bir barış yeri olması gerektiğini vurguladı. Açıklamada, Biden’ın Mısır, Ürdün ve Katar gibi bölgedeki diğer ülkelerle ve Filistinli yetkililer ile diplomatik görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan ABD ve İsrail liderinin, ulusal güvenlik danışmanlarının katılımı ile iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıkları arasında görüşmelerde bulunulması konusunda anlaştığı ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya