Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail: Hamas’ın önde gelen 16 komutanı öldürüldü

İsrail: Hamas’ın önde gelen 16 komutanı öldürüldü

Perşembe, 13 Mayıs, 2021 - 06:15
Batı Şeria’nın ilhakını protesto eden bir Filistinli İsrail askerlerine karşı koyarken (AFP)

İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile koordinasyon içerisinde düzenlediği tasfiye operasyonlar sonucunda Hamas Hareketi’nin askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın yönetici pozisyonundaki 4 generalin aralarında yer aldığı 16 komutanın öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail ve Filistin arasındaki yoğun füze savaşları dün de tırmanmaya devam etti. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik yıkıcı bombardımanları ve kanlı suikastları sonucu 69 kişi hayatını kaybetti. İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile koordinasyon içerisinde düzenlediği tasfiye operasyonlar sonucunda Hamas Hareketi’nin askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın yönetici pozisyonundaki 4 generalin aralarında yer aldığı 16 komutanın öldürüldüğünü bildirdi. Sözcü’nün açıklamasına göre, öldürülen generaller arasında Gazze Tugay Komutanı Basım İsa, Siber Savaşlar Birimi Başkanı Cuma el-Tahle ve füze projelerini geliştirme biriminin sorumlusu Cemal Zebde bulunuyor. İsrail Ordu Sözcüsü, söz konusu ölümlerin, İzzeddin Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf’a yaklaştıkları anlamına geldiğini belirtti.

Hamas ve diğer Filistinli gruplar ise İsrail’in Gazze’ye yakın şehirleri başta olmak üzere başkent Tel Aviv ve kuzeydeki bazı şehirleri roketlerle hedef almaya devam eti. Filistinli grupların ikin gün içerisinde İsrail’e bine yakın roket fırlatması dikkat çekti. Nitekim 2014 savaşında Hamas, 51 günlük süre zarfında İsrail’e toplamda 800 roket fırlatmıştı. Hamas’ın bu kez gönderdiği roketlerden bazıları İsrail’e ait askeri bir araç, yakıt tankı ve Ben Gurion Havalimanı gibi bazı önemli hedeflere isabet etti. Hamas, İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz yataklarını bombalamakla tehdit etti. İsrail bunun üzerine söz konusu doğalgaz yataklarını kapatma kararı aldı. Sahada yaşanan bu gelişmeler sebebiyle Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler ile İsrail vatandaşları arasında korku ve endişe atmosferi hâkim. 


Editörün Seçimi

Multimedya