Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap ülkeleri koronavirüs tedbirleri altında Ramazan Bayramı’nı kutluyor

Arap ülkeleri koronavirüs tedbirleri altında Ramazan Bayramı’nı kutluyor

Perşembe, 13 Mayıs, 2021 - 14:30
Kahire’deki Ezher Camii’nde bayram namazını kılan kadınlar (EPA)

Arap ülkeleri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan kısıtlamaların gölgesinde bugün Ramazan Bayramı’nı kutluyor.


Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’daki Müslümanlar Mescid-i Haram’da bir araya gelerek, bayram namazlarını kıldı.


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre, namazdan küçük gruplar halinde çıkanlar birbirleriyle tebrikleşti ve Ramazan Bayramı’nı aileleriyle neşe ve sevinç içinde kutlamak üzere evlerine yöneldi.

Mısır

Mısırlılar, maske ve sosyal mesafe gibi ihtiyati tedbirlere dikkat ederek, başta Ezher Camisi olmak üzere ülkedeki camilerde bayram namazını kıldı.


Ezher Camisi’nde, vatandaşların maske ve özel seccadesiyle içerisi girmesini engellemek amacıyla sıkı güvenlik önlemleri alındı.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Müslümanlar Ramazan Bayramı hutbesi dinledi ve ardından Dubai’de bayram namazını kıldı.

Filistin

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde Mescid-i Aksa’da yaklaşık 100 bin Müslüman bayram namazı kıldı.


Mescid-i Aksa’da namaz kılan bazı Müslümanlar, cami çevresine Filistinli liderlerin resimlerini astı.


Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin fotoğrafının yer aldığı bir afişte, “Ateşle oynamayı bırak. Kudüs kırmızı bir çizgidir” yazdığı görüldü.


Irak

Müslümanlar, sabah çok erken saatlerde başkent Bağdat’ın Adhamiya mahallesinde bulunan Ebu Hanife el-Numan Camii önünde Ramazan Bayramı namazını kılmak için toplandı.


AFP’nin servis ettiği havadan çekilmiş görüntülerde, Musul şehrindeki Emevi Camii’nin bahçesinde de bayram namazı kılan Iraklılar görüldü.

Lübnan

Bayram boyunca tam kapanma uygulanan Lübnan’da Müslümanlar, ihtiyati tedbirlere dikkat ederek, Beyrut şehir merkezindeki El-Amin Camii’nde bayram namazını eda etti.

Libya

Libyalılar başkent Trablus’taki Şehitler Meydanı’nda bayram namazını kılmak için toplandı.

Tunus

Hükümetin bayram boyunca uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle, ülkede sokakların neredeyse boş olduğu görüldü.


Tunus medyasına göre, insanlar bayram vesilesiyle ziyaretleşmeyerek, birbirlerini telefon ve sosyal medya aracılığıyla tebrik etti.

Ürdün

Müslümanlar, başkent Amman yakınlarındaki en büyük Filistin mültecilerin kaldığı Beka kampında kılınan bayram namazlarına katıldı.

Sudan

Ülkedeki Müslümanlar, başkent Hartum yakınlarındaki Garef bölgesinde bayram namazlarını kıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya