Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs aşısı İngiltere’de 12 bin hayat kurtardı

Koronavirüs aşısı İngiltere’de 12 bin hayat kurtardı

Cuma, 14 Mayıs, 2021 - 15:00
İngiltere’nin Newcastle şehrinde aşı dozu hazırlayan sağlık görevlisi (AFP)

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı programı sayesinde ülkede yaşlılar arasında yaklaşık 12 bin kişinin hayatının kurtarıldığını, 30 binden fazla kişinin ise hastaneye yatmasının engellendiğini açıkladı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, Nisan ayı sonu itibariyle aşı programının ülkede 60 yaş ve üstü 11 bin 700 kişinin ölmesinin, 65 yaş ve üstü tahmini 33 bin kişinin ise hastaneye yatmasının önüne geçildiği ifade edildi.

İngiltere’nin yetişkin nüfusunun üçte ikisini en az bir doz aşılaması, Başbakan Boris Johnson’ın ekonomiyi yaza kadar yeniden açma çabalarına yardımcı oldu.

Halk Sağlığı Kurumu Aşı Birimi Başkanı Dr. Mary Ramsay, “Aşı çok sayıda hayatı kurtardı ve şimdi insanların şiddetli semptomlar yaşamasını önleme ve ardından hastanelerimizi koruma üzerindeki muazzam etkisini görebiliyoruz” dedi.

Reuters’a göre, İngiltere koronavirüs kaynaklı can kaybı bakımında dünyada altıncı sırada yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya