Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tanker sahipleri İsrail’den petrol sevkiyat limanını değiştirmesini istedi

Tanker sahipleri İsrail’den petrol sevkiyat limanını değiştirmesini istedi

Cuma, 14 Mayıs, 2021 - 13:15
İsrailli itfaiye ekipleri, Gazze Şeridi’nden atılan füzenin isabet ettiği bir evde çıkan yangını söndürdü (AFP)

Denizcilik sektöründeki kaynaklara göre, İsrail’e ham petrol taşıyan en az iki tanker sahibi, artan çatışmalar nedeniyle Aşkelon’dan İsrail’deki Hayfa limanına yönelme talebinde bulundu.

Reuters’a göre kaynaklar, liman değiştirmek isteyen tankerlerin Karadeniz’den petrol taşıdığını söyledi.

İsrail ile Gazze’deki gruplar arasındaki en tehlikeli çatışma, İsrail polisi ile Filistinliler arasında Kudüs’teki Mescid-i Aksa Camii yakınlarında çıkan çatışmalara yanıt olarak Hamas’ın Tel Aviv’e roket fırlatmasının ardından başladı.

Aşkelon yakınlarındaki bir sanayi bölgesi, geçtiğimiz Salı günü Gazze’den gelen bir füzeyle vuruldu. Bunun sonucunda İsrail’e ait Petroleum & Infrastructure şirketinin bir depolama tankı hasar gördü.

İsrail’in iki rafinerisi var. Biri günde 100 bin varil kapasiteli Aşkelon yakınlarındaki Paz Oil tarafından, diğeri ise yaklaşık 200 bin varil kapasiteyle Hayfa yakınlarındaki Bazan Group tarafından işletiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya