Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa’nın turizm sezonu canlandırma çabaları sürüyor

Avrupa’nın turizm sezonu canlandırma çabaları sürüyor

Portekiz, Yunanistan ve İtalya kısıtlamaların hafifletildiğini açıkladı
Pazar, 16 Mayıs, 2021 - 09:15
Lizbon’da turizm sezonuna hazırlık olarak otel odaları sterilize edilirken (Reuters)

Avrupa ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kıta üzerindeki baskısının azalmasından ve aşılama kampanyalarının hızlanmasından istifade ederek, yaz aylarında turizm sektörlerini canlandırmaya çalışıyor.

Portekiz dün( Cumartesi), Avrupalı turistleri kabul etmek için sınırlarının şartlı olarak açıldığını duyurarak, benzer açıklamalar yapmış olan Yunanistan ve İtalya’ya katıldı. Portekiz, gelecek haftadan itibaren ekonomisi için çok önemli olan ve sıkıntıya düşen turizm sektörüne destek sağlamak umuduyla çoğu Avrupa ülkesinden turistik geziler yapılacağını duyurdu.

Fransız haber ajansı AFP’nin İçişleri Bakanlığı’ndan aktardığı bilgiye  göre, Portekiz sınırlarını İngiliz turistlere açtığını açıklamasından sonra yaptığı açıklamada, yarından (Pazartesi) itibaren, son iki hafta içinde 100 bin kişi başına 500’den az vaka  kaydeden çoğu Avrupa ülkesinden ‘her türlü geziye’ izin verileceğini belirtti. Bununla birlikte iki yaş üstü tüm yolcular için uçağa binilmesinden 72 saatten önce yapılan ve negatif sonuç içeren test belgesinin sunulması gerekiyor.

Beşi Avrupa Birliği'nden olmak üzere yalnızca sekiz ülkeden gelen ziyaretçilere seyahat kısıtlamaları ‘zorunlu seyahatle’ sınırlı olarak uygulanmaktadır. Söz konusu ülkeler arasında  Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan'ın yanı sıra Kıbrıs, Hırvatistan, Litvanya, Hollanda ve İsveç bulunuyor.

Yunanistan, 7 ay süren kapanma önlemlerinin kaldırılmasının ardından turizmin geri dönüşünün yaklaşması ile, ekonomisi için hayati önem taşıyan turizm sezonunun meyvelerini toplamada Avrupalı ​​komşularını geçmeyi umuyor. Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, perşembe akşamı Atina yakınlarındaki antik Poseidon tapınağında turizm sezonunun resmi olarak açılışı sırasında, ‘yabancı turistlerin güzel Yunan havasının ve güzel plajlarının tadını çıkarma arzusundan’ bahsetti ve “Korku bulutlarını arkamızda bırakmaya başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Girit adasındaki antik Hanya’da, restoran ve kafelerin sahipleri dükkanlarının balkonlarında ve açık alanlarında son hazırlıklarını yapıyorlar. Hanya’nın yakınlarındaki Kisamu’daki restoranının önüne masa ve sandalye taşıyan Alexandros Koukourakis, “İyi bir mevsim olmasını ve turistlerin ülkemizi ve adamızı seçmesini umuyoruz, ihtiyati tedbirleri almaya devam ederken, zor bir dönemi geride bırakıyoruz” dedi.

Diğer yandan İtalyan Sağlık Bakanlığı, ülkenin bugünden itibaren Avrupa Birliği ülkeleri, Schengen bölgesi, İngiltere ve İsrail’den gelen yolcular için karantina kısıtlamalarını kaldıracağını açıkladı. Söz konusu ülkelerden gelen yolcular, 5 gün karantinaya tabi tutuluyor ayrıca gelmeden önce ve karantina süresinin sonunda test yaptırmaları isteniyordu. Bakanlık yaptığı açıklamada, yolcuların İtalya’ya ulaşmadan önce yaptırdıkları negatif sonuçlu Kovid-19 test sonucunu sunmaları gerektiğini belirtti. Bakanlık açıklamasında, Brezilya’dan gelen yolcular için şu anda uygulanmakta olan kısıtlamaların geçerli olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya