Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kuveyt ve Mısır ile Filistin meselesini görüştü

Suudi Arabistan Kuveyt ve Mısır ile Filistin meselesini görüştü

Pazar, 16 Mayıs, 2021 - 09:45
İsrail’in, Han Yunus’a yönelik hava saldırıları sonrası binanın görüntüsü (DPA)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, Cumartesi günü, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nâsır el-Muhammed el-Ahmed el-Cabir ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile telefonda bir araya gelerek, Filistin’de meydana gelen son gelişmeleri görüştü.

Prens Faysal bin Ferhan, Şeyh Dr. Ahmed Nâsır el-Muhammed el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sırasında, başta Filistin meselesi olmak üzere Arap meseleleri, bölgedeki gelişmeler ve ikili ilişkilerin tartışılması ile bunları çeşitli alanlarda güçlendirme ve geliştirme yolları konularındaki tutumlar koordine edildi.

Öte yandan Suudi ve Mısırlı bakanlar acil ateşkes yapılması gerektiğini vurguladılar.

Suudi Arabistan ve Mısır uluslararası topluma, Filistin halkına karşı saldırgan uygulamaları karşısında İsrail'e uluslararası sözleşme ve kararlara uyması için baskı yapılması çağrısını yinelediler.

Söz konusu iki ülkede, Filistin halkının yasal haklarını güvence altına alacak şekilde, barış çabalarının yeniden başlaması için çalışmanın önemine dikkat çekti.

Görüşmede aynı zamanda iki kardeş ülke arasındaki ortak koordinasyonu güçlendirmenin yolları da ele alındı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya