Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Gazze Şeridi’nde çocuk, kadın ve doktorları hedef alarak savaş suçu işlemeye devam ediyor

İsrail, Gazze Şeridi’nde çocuk, kadın ve doktorları hedef alarak savaş suçu işlemeye devam ediyor

Pazartesi, 17 Mayıs, 2021 - 08:00
İsrail bombardımanında enkaza dönüşen bir binadan kızını sağ çıkaran bir Filistinli (EPA)

İsrail dün günün erken saatlerinde düzenlediği saldırılarda Gazze Şeridi’nde aralarında iki doktorun yanı sıra çoğu kadın ve çocuk 33 Filistinlinin ölümüne sebep oldu.

İsrail savaş uçakları Gazze’deki el-Rimal mahallesindeki el-Vahda Caddesi'nde yer alan Filistinlilerin evlerine yönelik büyük bir saldırı düzenlerken, sivil savunma ekipleri ve gönüllüler kurbanların cesetlerin ve enkaz altında kalanları kurtarmak için moloz yığınlarıyla uğraştı. Video görüntülerinde yorgun görünen sivil savunma ekiplerinin, enkaz altında kalanları büyük bir hızla nasıl aradığı görülüyor.

Arama kurtarma çalışmaları dün de devam etti. Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin el Vahda Caddesi’ndeki sivil alanları hedef alması sonucunda 12’si kadın 8’i çocuk olmak üzere 33 kişinin şehit olduğunu, çoğu kadın ve çocuk olan 50 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, enkaz altında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, sayının her an artabileceğini kaydetti.

Bir sivil savunma çalışanı, enkaz atında kalan 9 yaşındaki bir çocuğu canlı çıkarırken, babası olayın şaşkınlığıyla gözyaşlarına boğularak secde etti. Şehitler arasında aynı sokakta oturan iki doktor da bulunuyor.

İsrail savaş uçaklarının düzenlediği bir diğer saldırıda ise 16 kişilik ailenin tamamı şehit oldu.

Geçtiğimiz Pazartesi gününden bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirilen İsrail saldırılarında 47’si çocuk 29’u kadın 192 kişi hayatını kaybederken, yaralı sayısı ise bin 200’ü aştı.

İsrail savaş uçakları Gazze’deki evleri bombalamaya devam ederken, Yermuk’de Hamas liderlerine ait ev ve ofisleri de hedef aldı.

İsrail savaş uçakları Hamas liderlerinden Yahya Sinvar ve Kassam Tugayları’nın üst düzey yetkilisi olan kardeşi Muhammed Sinvar’ın evini bombaladı. Sinvar’ın ofisinin yanı sıra Hamas siyasi büro Başkanı İsmail Heniyye’nin de ofisi de bu saldırılarda hedef alındı. Konuya ilişkin İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, savaş uçaklarının son 24 saat içerisinde Gazze Şeridi’nde Hamas ve İslami Cihad’a ait 90’dan fazla hedefi bombaladığı bildirildi. İsrail ordusu, Twitter üzerinden yıkılmış ve toz bulutu kaplamış bir binayı gösterin görüntüler yayınladı.

İsrail ordusu açıklamasında, Sinvar’ın evinin yanı sıra çok sayıda üst düzey yetkilinin de ofislerinin hedef alındığını kaydetti.

İsrail savaş uçaklarının Gazze’deki çok sayıda silah üretim ve depolama alanlarını hedef aldığı belirtilen açıklamada, bazı mühimmatların ise Hamas’ın deniz ve hava kuvvetlerine mensup üyelerinin evlerinde saklandığı iddia edildi.

İsrail ordusunun yıkıcı bir güçle evleri hedef alması, Gazze’de ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer ülkelerde eleştiri ve öfkelere yol açan el Cevhara kulesini yerle bir etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Kulenin yıkılmasına karşılık, Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları öneki gece Tel Aviv’i füzelerle hedef aldı. Kassam Tugayları’nın Tel Aviv ve Aşdod’u roketlerle bombalamasıyla, İsrail Gazze’deki sivil yerleşim birimlerine hava saldırıları düzenledi.

İsrail ve Filistin insan hakları merkezleri İsrail’i savaş suçu işlemekle suçlamasının yanı sıra, İsrail'in önde gelen insan hakları örgütü B'tselem İsrail’in Gazze Şeridi’nde savaş suçu işlediğini açıkladı.

B’tsele tarafından yapılan açıklamada, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nin 2014 yılından bu yana İsrail tarafından benzeri görülmemiş katliam ve yıkımlara tanıklık ettiğini aktardı. İnsan hakları örgütü açıklamasında, 2002 yılından beri Batı Şeria’nın bu denli cinayetlere Doğu Kudüs’ün ise çok sayıda yaralanma olaylarına tanıklık etmediğini kaydetti.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin İnsan Hakları Merkezi, işgal güçlerinin yoğun nüfusun bulunduğu konutları bombalamasının yanı sıra, altyapı ve tarım arazileri, hükümet tesisleri ve direniş gruplarının bölgelerini hedef alarak Gazze’deki tüm alanları güvensiz bölge haline getirdiğini aktardı.

Merkez tarafından yapılan açıklamada, bölgede artan gerilimin bedelini sivillerin ödediği vurgulanırken, İsrail işgal güçlerinin nüfuslu bölgelere saldırılar düzenlemesinin 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi’nde yer alan savaş suçunun ciddi ihlali anlamı taşıdığı kaydedildi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi, Gazze’deki Filistinli siviller için insani koşulların daha da kötüleştiği uyarısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya