Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan: Yargıtay Başkanı’nın istifası kabul edildi

Sudan: Yargıtay Başkanı’nın istifası kabul edildi

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 09:15
Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti)

Sudan Egemenlik Konseyi, dün (Pazartesi), Yargıtay Başkanı Nimet Abdullah ve Başsavcı Tac es-Sir el-Habr’ın istifasını kabul etti.

Konsey, başkent Hartum’daki Cumhuriyet Sarayı’nda, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan adına başkanlık yapan Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti) ile bir toplantı gerçekleştirdi. Daklu, Sudan’daki geçiş sürecini destekleyen Paris Konferansı’na da katılmıştı.

Sudan Egemenlik Konseyi Üyesi Muhammed Feki Süleyman, Konseyin Nimet Abdullah’ın ve Başsavcı Tac es-Sir el-Habr’ın istifasını kabul ettiğini açıkladı. Yargıtay Başkanı Abdullah, birkaç kez istifasını sunmuş, ancak her seferinde bu kararı reddedilmişti. Kaynaklar, Abdullah’ın en son istifasını sunduğunda daha ısrarcı olduğunu ifade etti. Sudan Anayasası’nın dördüncü bölümünde yer alan Egemenlik Konseyi’nin görev tanımına göre, Konsey, Yüksek Yargı Kurulu tarafından aday gösterildikten sonra Yüksek Yargıtay, Yüksek Mahkeme yargıçları ve Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin atanmasını onaylar.

Konsey üyesi Feki Süleyman, Yüksek Yargı Konseyi oluşturulana kadar Egemenlik Konseyi’nin yargı başkanını atayacağını söyledi. Atama emri, “Savcılık Yüksek Kurulu ve Cumhuriyet Savcılığı Yüksek Kurulu oluşturulduğu zamana kadar başsavcı, Egemenlik Konseyi tarafından atanır” yasasının yer aldığı anayasanın dördüncü bölümüne göre gerçekleştiriliyor.

Sudan Egemenlik Konseyi, Ekim 2019 yılında, Nimet Abdullah’ı Yargıtay Başkanı, Tac es-Sir el-Habr’ı Başsavcı olarak atayan bir kararname yayınladı. Nimet Abdullah, 1956’da bağımsızlığını kazanan Sudan’da ilk kadın yargıtay başkanıdır.


Editörün Seçimi

Multimedya