Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bir günde 2 bin 700 göçmen İspanya’daki Ceuta limanına ulaştı

Bir günde 2 bin 700 göçmen İspanya’daki Ceuta limanına ulaştı

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 09:30
İspanya Ulusal Muhafızlar, Faslı mültecilerin Ceuta limanından İspanya’ya girmesini engellemeye çalışıyor (AP)

Çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin 700 göçmen, dün (Pazartesi), Fas’tan İspanya’nın Ceuta limanına geçmeyi başardı. Yetkililer, bir günde ülkeye gelen göçmen sayısının rekor seviyelere ulaştığını açıkladı.

Bir polis memuru AFP’ye verdiği demeçte, sabah erken saatlerden beri Ceuta’nın birkaç kilometre güneyinde bulunan Fas sahillerini terk eden mültecilerin Ceuta limanına gelmeyi başardığını, ilk defa bu kadar yüksek sayıda göçmenin bir günde İspanya’ya geldiğini ifade etti.

Polis memuru, günün erken saatlerinde 300 çocuğun da olduğu bin kişilik bir göçmen ekibinin İspanya’ya geldiğini açıkladı.

Nisan ayının sonunda, hafta sonları yaklaşık 20 ile 30 kişilik gruplar halindeki göçmenler Fas’tan Ceuta’ya doğru yüzmeye çalışmış, ancak göçmenlerin çoğu geri gönderilmişti.

Madrid ve Rabat hükümetleri arasındaki gerginlik sonucu göçmenler Fas’tan Ceuta’ya göç etmeye çalışıyor. Nisan ayının sonunda İspanyol büyükelçi, Polisario Cephe Lideri İbrahim Gali’nin koronavirüs tedavisi için İspanya’da olacağını açıklamıştı. Bu karar Rabat’ın öfkesine neden olmuştu.

Batı Sahra’da Fas ve Polisario cephesi arasında yaşanan çatışmalar 45 yıldır devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) eski İspanyol kolonisini bölgede yaşanan çatışmalar kesin bir çözüme ulaşmadığı için özerk olmayan bölge olarak sınıflandırıyor. Cephe, kendi geleceğini tayin etmek için referandum çağrısında bulunurken Rabat hükümeti egemenliği altında özerklik vermeyi teklif ediyor.

Fas ve Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenler, zaman zaman demir çitlere tırmanarak Ceuta ve Melilla bölgelerine göç etmeye çalışıyor. Bu bölgeler, Afrika ile Avrupa arasındaki tek kara sınırını oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya