Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, Sudan’ın 5 milyar dolarlık borcunu sileceğini duyurdu

Macron, Sudan’ın 5 milyar dolarlık borcunu sileceğini duyurdu

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 10:00
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’u karşılarken (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Sudan'ın yaklaşık 5 milyar dolarlık borcunu sileceğini duyurdu.

Bloomberg News’in haberine göre Macron, Fransa’nın ev sahipliği yaptığı Sudan'da Demokratik Geçişi Destekleme Konferansı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Sudan’ın Ağır Borç Yükü Altındaki Yoksul Ülkeler Girişimi (HIPC) dahil olmak için gerekli tüm şartları yerine getirdiğini belirterek,  ülkesinin, Uluslararası Para Fonuna (IMF) olan borçlarını ödeyebilmesi için Sudan'a 1,5 milyar dolar acil kredi sağladığını ifade etti.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada, Fransa'nın Sudan’a IMF’ye olan borçlarını ödeyebilmesi için 1,5 milyar dolar tutarında kredi vereceğini dile getirdi.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ile düzenledikleri basın toplantısında konuşan Maire, bu katkının ortaklığın gücü ve Sudan’a olan güvenin göstergesi olduğuna dikkati çekti.

Almanya ise ağır borçlu Afrika ülkesine daha fazla yardım sözü verdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Fransa’nın başkentinde düzenlenen konferansta Sudan’ın borçlarının hafifletilmesi için yeşil ışık yakılması gerektiğini belirterek, Almanya’nın bu girişime tam olarak katılmaya hazır olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, Berlin Sudan'a 1,8 milyar dolar bağış taahhüdünde bulundu.

Basında daha önce çıkan haberlere göre ABD ise Sudan'ın Dünya Bankasına borçlarını kapatmasına yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 1,15 milyar dolarlık köprü finansmanı sağlayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya