Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, İslami Cihad liderlerinden birini öldürdü ve Gazze’nin altyapısını hedef aldı

İsrail, İslami Cihad liderlerinden birini öldürdü ve Gazze’nin altyapısını hedef aldı

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 10:00
İtfaiyeciler, İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Cebaliye’de dün düzenlediği hava saldırısı sonucu fabrikada çıkan yangını söndürmeye çalışıyor (AFP)

İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri komutanlarından Husam Ebu Herbid’in dün Gazze Şeridi’nde düzenlenen hava saldırısında öldüğünü bildirdi.

Kudüs Seriyyeleri ise, İsrail’i füzeler ile vurarak, Ebu Herbid’in intikamının alınacağını açıkladı.

İsrail Ebu Herbid’in öldürüldüğü hava saldırılarında, Gazze Şeridi’ndeki evler, iş yerleri, fabrikalar, araçlar, devlet kurumları, elektrik hatları ve su istasyonlarını da hedef alarak alt yapıyı tahrip etti.

İsrail uçakları, el-Bahr es-Siyahi caddesini tamamen yıkarken, bir sünger, dondurma ve plastik fabrikasını yerle bir etti.

İsrail, Gazze’deki ana elektrik hatlarını hedef aldı ve çoğu bölgeyi karanlığa gömdü.

Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından yapılan açıklamada, elektrik dağıtım şebekesinin bileşenlerinin büyük bir kesiminin saldırı sonucu tahrip edildiğini ve bunun milyonlarca dolar zarara neden olduğu bildirildi.

Söz konusu açıklamada, “Saldırının başlangıcından bu yana hizmet dışı olan beş ana dağıtım hattı var ve bunlar 60 megawatlık bir kapasite taşıyor. Kalan hatlar, birçok yerin hedeflenmesi ve tahrip edilmesi nedeniyle sürekli kesintiye uğruyor ve hizmet dışı kalıyor” denildi.

Şirket ayrıca, Gazze Şeridi’nde bulunan elektrik santralinin, İsrail’in yakıt girişine izin vermemesi nedeniyle 2-3 gün içerisinde elektrik üretimini durduracağını da açıkladı.

Elektrik Dağıtım Şirketi, gün içinde en iyi ihtimalle 3 veya 4 saat elektrik verildiği, bunun da hayati tesislerin vatandaşlara gerekli hizmeti vermesi için yeterli olmadığını vurgulayarak, hızlı ve acil müdahale ihtiyacıyla uluslararası topluma ve insan hakları kurumlarına yardım çağrısı yaptı.

Gazzeliler, tek elektrik santralinin bölgenin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle enerji sıkıntısı çekiyorken, mevcut çatışma sırasında elektrik hatlarının hedef alınması ile bu yöndeki çileleri daha da arttı.

Hamas’a bağlı Hükümet Basın Ofis Müdürü Selame Marufe, İsrail’in Pazar gecesinden Pazartesi sabahına kadar 240 hava saldırısı gerçekleştirdiğini belirterek, “Ordu, okulları da vurmak istiyor. İşgaci İsrail ordusu Pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarına Filistin Camii civarındaki Burak ve El-Aksa okullarını bombalama niyetini bildirdi. Bunların her ikisi de barınak amaçlı hazırlanan merkezlerdendir ve koordinatları zaten uluslararası makamların erişimine açıktır” diye konuştu.

İsrail, son bir hafta içinde Gazze Şeridi’nde 1 bin 100’den fazla hedefi vurdu. Bu da, 200 kişinin ölmesine, bin 253 kişinin yaralanmasına ve 40 bin kişinin yerinden edilmesine neden oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybedenler arasında 58 çocuk, 34 kadın ve 15 yaşlı olduğunu açıkladı.

Gazze’deki altyapının hedef alınmasına yanıt olarak, Hamas hareketinin askeri kanadı Kassam Tugayları, Gazze açıklarında İsrail’e ait bir savaş gemisini füze saldırısıyla hedef aldıklarını duyurdu.

Kassam Tugayları ayrıca, İsrail’in Gazze Şeridi halkına yönelik sürekli saldırılarına yanıt olarak Aşdod, Aşkelon ve Beerşeba’nın roketler ile hedef almaya devam edileceğini bildirdi.

Kudüs Tugayları, dün Tel Aviv’in kuzeyindeki Herzliya ve Aşdod’u roketler ile vurduklarını açıkladı.

İsrail polisi, Aşdod’a düşen roketler ile 8 yerleşimcinin hafif yaralandığını ve bir binada hasar meydana geldiğini bildirdi.

Yediot Aharonot gazetesi ise, Eşkol Bölgesel Meclisi’ne doğru atılan roketlerden birinin bölgedeki bir ambara düştüğünü ve yangına neden olduğunu duyurdu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, 8 gün önce gerilimin patlak vermesinden bu yana İsrail’e 3 binden fazla roket fırlattı. Bunun sonucunda 10 İsrailli öldü, yüzlercesi yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya