Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya önümüzdeki ay tüm yetişkinleri aşılamaya başlayacak

Almanya önümüzdeki ay tüm yetişkinleri aşılamaya başlayacak

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 10:30
Koronavirüs aşısı (Reuters)

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen aşı programında öncelik sıralamasının 7 Haziran’da sona ereceğini ve bu tarihten itibaren tüm yetişkinleri aşılamaya başlayacaklarını bildirdi.

Spahn, 16 eyaletteki mevkidaşları ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 7 Haziran’da aşı öncelik sistemini kaldırma konusunda anlaştıklarını söyleyerek, aile hekimleri ve şirketlerdeki doktorların da dahil edilmesiyle aşı sürecinin hızlanacağını belirtti.

84 milyonluk nüfusun yüzde 40’nını Mayıs ayı sonuna kadar en az bir doz aşı olması beklenirken, Bakan’a göre 7 Haziran’a kadar risk gruplarında yer alanlara 15 milyon doz aşı uygulanacak.

Ancak Spahn, doktorlar ve aşı merkezlerinin öncelikli gruplar için aşı sürecini öncelemesi gerektiğinden, herkesin aşıyı Haziran ayında alamayacağı konusunda uyararak, önce yaşlıları aşılamanın epidemiyolojik bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Görünüşe göre Almanya, salgının üçüncü dalgasının üstesinden gelmeyi başardı. Vakalardaki azalmayla önümüzdeki günlerde kreşler ve kafelerin dış mekanlarının yeniden açılmasına izin verilecek.

Robert Koch Enstitüsü’ne göre Almanya’da şu ana kadar 86 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya