Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Londra, AB’yi 12 Temmuz’dan önce Kuzey İrlanda sorununu çözmeye çağırıyor

Londra, AB’yi 12 Temmuz’dan önce Kuzey İrlanda sorununu çözmeye çağırıyor

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 10:30
AB ile ilişkilerden sorumlu İngiltere Başmüzakerecisi David Frost. (AP)

İngiltere dün (Pazartesi) Avrupa Birliği’ni, Protestan egemenliği anısına düzenlenen yürüyüşlerin yapıldığı 12 Temmuz’dan önce, Brexit’in ardından gümrük kontrollerinin getirdiği zorluklar karşısında Kuzey İrlanda sorununu çözmeye çağırdı.

AB ile İlişkilerden sorumlu İngiltere Başmüzakerecisi David Frost Pazartesi günü Parlamento komitesine yaptığı açıklamada, “Hepimiz Kuzey İrlanda’da bahar ve yazın sonunun gergin geçebileceğini biliyoruz” dedi. David Frost konuşmasının devamında, “12 Temmuz’dan önce Avrupa Birliği ile ilerleme kaydetmek isterim” ifadelerini kullandı.

12 Temmuz, Protestan Kral William’ın 1960’da, bu tarihte Katolik rakibi 2. James’i Boyne Savaşı’nda yenmesi şerefine bölgedeki Protestanların yürüyüş düzenledikleri en önemli tarih olarak bilinmekte. AFP’nin haberine göre, söz konusu tarih, bu yıl Brexit’ten sonra gergin bir havaya giren Kuzey İrlanda’nın kuruluşunun 100. yıldönümü ile özel bir karaktere bürünecek.

İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya gelen mallara gümrük kontrolünün getirilmesi Birleşik Krallık ile olan ilişkilerine bağlı olan ve Brexit anlaşması nedeniyle ‘maddi sınırların’ oluşturulmasını kınayan sendikacıların hoşnutsuzluğunu artırıyor. Bu durum Nisan ayı başlarında art arda bir çok gece boyunca şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldu. Kuzey İrlanda Başbakanı ve Demokratik Birlik Partisi Lideri Arlene Foster söz konusu isyanların ardından başbakanlık ve parti liderliği görevlerinden istifa etti.

Brexit anlaşmasına dahil edilen Kuzey İrlanda Protokolü, Britanya ile İrlanda arasındaki kara sınırlarına geri dönülmesini önlemeyi hedefliyor. Çünkü bu, 1998’de Protestan birlik yanlıları ve Cumhuriyetçi Katolikler arasında adayı yeniden birleştirme noktasında 30 yıldır devam eden kanlı çatışmayı sona erdiren barış anlaşmasını zayıflatabilir.

Avrupa Komisyon Sözcüsü Daniel Ferry Pazartesi günü, “Hedeflerimize ulaşmak istiyorsak bu anlaşmayı uygulamalıyız” açıklamalarını yaptı. Ferry konuşmasının devamında, “Bu ortak bir sorumluluk. Birleşik Krallık’ın siyasi taahhüdünü yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. Ayrıca Daniel Ferry, David Frost’un Daily Mail gazetesine verdiği demecin ardından basında çıkan haberleri eleştirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya