Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abbas’tan, Biden'ın Temsilcisine: Barış yapmaya hazırız

Abbas’tan, Biden'ın Temsilcisine: Barış yapmaya hazırız

Salı, 18 Mayıs, 2021 - 08:15
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah'ta ABD yönetiminin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi Hadi Amr’ı kabul etti (DPA)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD yönetimini İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına son vermesi, İsrail’in gerilimi tırmandırmayı durdurması ve uluslararası kararlara dayalı siyasi bir çözüme ulaşma çabalarının başlaması için müdahale etmeye çağırdı.

Abbas, dün Ramallah'ta ABD yönetiminin İsrail-Filistin Özel Temsilcisi Hadi Amr ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, güvenlik ve istikrarın, ancak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla ve İsrail'in Filistin topraklarındaki işgalinin sona ermesiyle sağlanacağını söyledi.

Abbas, Amr’a hitaben şunları söyledi:

“Filistin tarafı, Ortadoğu Dörtlüsü ile Filistin halkının uluslararası hukuk uyarınca özgürlük ve bağımsızlık haklarını garanti altına alan adil ve kalıcı bir barışa ulaşmak için çalışmaya hazır.”

Amr, Abbas’ın sözlerine, Başkan Joe Biden yönetiminin gerilimi azaltmak ve tansiyonu düşürmek için ilgili taraflarla birlikte çaba sarf ettiğini vurgulayarak karşılık verdi. ABD’li yetkili, ABD yönetiminin barışı sağlamaya, Filistinlilere ve İsraillilere onur, güvenlik ve refah içinde yaşamaları için eşit fırsatlar sunmaya kararlı olduğunu vurgulayarak iki devletli bir çözüm için çalışmanın öneminin altını çizdi.

Amr, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin Merkez Komitesi’nin bir üyesi ve Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin İstihbarat Başkanı Macid Ferec ve Abbas'ın danışmanı Mecdi el-Halidi ile görüşmesinin ardından Abbas tarafından kabul edildi.


Filistin heyeti, ABD yönetimine çağrıda bulundu

Filistin heyeti, ABD yönetimini her türlü çabayı göstermesi, işgal hükümetine saldırılarını derhal durdurması, yerinden edilmelerin sonlandırması, kutsal mekanlara saygı göstermesi ve yerleşimci terörüne son vermesi için baskı uygulamaya çağırdı.

Filistinli yetkililer, sağcı hükümetin ve yerleşimcilerin bu saldırganlığın devam ettirmesinin, işgalin sona ermesini ve1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden kapsamlı bir çözüme ulaşmak için ciddi bir siyasi süreci canlandırma umudunun ölmesine veya yok edilmesine yol açabileceğini söylediler.

ABD’li Temsilci Amr, aralarında İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın da olduğu bir dizi İsrailli üst düzey yetkiliyle görüştükten sonra Tel Aviv’den Ramallah’a geçti. ABD, Mısır ve diğer ülkelerle koordineli olarak mevcut gerginliğe bir son vermeye çalışıyor.

Mısır, Birleşmiş Milletler'in (BM) yardımıyla taraflar arasında bir ateşkes anlaşmasına varılması için yoğun çaba sarf ediyor. Aynı şekilde Katar da bu konuda çalışıyor. Mısır ve Katar'ın çabalarının yanı sıra BM Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Winsland, İsrail, Mısır ve Hamas ile temaslarını yoğunlaştırdı.

Winsland, İsrail'in Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabat ve diğer üst düzey İsrailli yetkililerin yanı sıra Hamas ve Mısır ile kapsamlı bir savaştan kaçınmak için yoğun görüşmelerde bulundu. Bu gelişmelere ek olarak Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani dün, İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehale’yi telefonla aradı. Görüşmede ateşkesin sağlanması için yapılan çabalar ele alındı.


İsrail, Hamas ile uzun vadeli bir ateşkes imzalamak istiyor

İsrail, Hamas ile hem askerlerinin hem de vatandaşlarının güvenliğini garanti eden uzun vadeli bir ateşkes imzalamak istiyor. Hamas ise askerler ile sivillerin aynı kefeye koyulmasına karşı çıkarken İsrail'in Gazze Şeridi, Batı Şeria, Kudüs ve iç kesimler dahil tüm Filistin topraklarındaki saldırılarını durdurmasını istiyor.

Diğer yandan dün Batı Şeria’da ve iç kesimlerde çatışmalar devam ederken, Batı Şeria’da insanların üzerine araba sürme ve rastgele ateş açma gibi olaylar kaydedildi. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus yakınlarındaki Havara askeri kontrol noktasından araba ile geçme girişiminin engellendiği belirtildi.

Pazar günü ise Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde üst üste gerçekleşen arabalı saldırılarda 6 İsrail askeri yaralandı. Eylemi gerçekleştiren şoför vurularak durdurulurken sosyal medyada, polis barikatına giren ve hasara neden olan arabanın yer aldığı bir video kaydı yayınlandı.

El Fetih Hareketi, Batı Şeria'daki Filistinlileri İsrail ile çatışmaya çağırdı.

Bugün Salı günü El Fetih Merkez Komitesi, 48 bölgedeki Arap İzleme Komitesinin açıklaması doğrultusunda Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde kapsamlı bir grev ilan etti. El Fetih Hareketi Merkez Komitesi’nden bugün yapılan açıklamada, İsrail'deki Arap azınlığı temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olan Yüksek Arap İzleme Komitesi’nin 1948 bölgesinde yaptığı açıklamaya uygun olarak Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde genel grev ilan edildiği belirtildi. El Fetih ayrıca Filistinlileri, İsrail güçleri ve yerleşimcilerle halkın çatıştığı tüm sürtüşme noktalarından bugünü halkın öfkesi ile dolu bir gün olarak ilan etmeye çağırdı. Açıklamada, “Hükümetin koruması altında sokaklarımızda dolaşıp halkımıza ve mülkümüze saldıran İsrail işgal güçleri ve yerleşimcileriyle halkımız arasında çatışmalar yoğunlaştı. Halkın bu direnişi, işgalci İsrail’in Kudüs, Gazze Şeridi, 1948 toprakları ve Batı Şeria'daki saldırganlığını reddetmemizin bir ifadesi, halkımızın işgalden özgürlük ve nihai kurtuluşa ulaşma ve bağımsız devletlerini kurma kabiliyetlerinin ve kararlılığının bir teyididir” ifadeleri yer aldı. 


Editörün Seçimi

Multimedya