Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron’dan Lübnan Genelkurmay Başkanına: Öncelik reform yapabilecek bir hükümet kurmaktır

Macron’dan Lübnan Genelkurmay Başkanına: Öncelik reform yapabilecek bir hükümet kurmaktır

Perşembe, 27 Mayıs, 2021 - 10:00
Fransa Genelkurmay Başkanı General François Lecointre (sol) ve Lübnan Ordu Komutanı General Joseph Aoun (Ulusal Haber Ajansı)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün (Çarşamba) Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Aoun ile bir araya geldi. Macron, görüşmede, “Lübnan’da gerekli reformları yapabilecek bir hükümetin kurulması ülkenin uzun vadede uluslararası yardım alabilmesi için bir koşuldur” ifadelerini kullandı.

Fransa Genelkurmay Başkanı General François Lecointre, General Joseph Aoun’u Fransa’ya davet ettiği ziyarette Macron, General Aoun ile bir araya geldi. Elysse Sarayı, Macron’un aynı zamanda Fransa’nın Lübnan’da istikrar sağlayıcı Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne destek verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, Lübnanlı liderlere şu ana kadar bir sonuç alamadığı halde baskı uygulamaya devam ediyor. Macron, 4 Ağustos’ta Lübnan’da yaşanan patlamanın ardından Lübnan’ı ziyaret etti  Lübnanlı liderlere 15 gün içerisinde ülkede reformlar yapabilecek yeni bir hükümet kurma çağrısında bulundu. Macron, 1 Eylül tarihinde başkente yaptığı ziyaret dönüşünde, liderlerin reformist bir hükümet kuracağına söz verdiğini, liderlere uluslararası yardım getireceğini açıkladı.

Eylül ayında Lübnan Başbakan Adayı Mustafa Edip özür diledi. Parlamento, Saad Hariri’yi başbakan olarak görevlendirdi.

Nisan ayının sonunda Paris, Lübnan’da siyasi krizden sorumlu yetkililerin Fransa topraklarına girmesine kısıtlama getirdiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya