Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu, BAE’nin Sokotra ve Mayun adalarında askeri varlığı olduğu iddialarını reddetti

Arap Koalisyonu, BAE’nin Sokotra ve Mayun adalarında askeri varlığı olduğu iddialarını reddetti

Yemen’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymanın Arap Koalisyonu’nun benimsediği temel ilkelerden biri olduğu vurgulandı
Perşembe, 27 Mayıs, 2021 - 14:00
Mayun Adası'ndan bir kare (Şarku’l Avsat)

Yemen'deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’ndan yetkili bir kaynak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Sokotra ve Mayun adalarında askeri varlığı olduğuna ilişkin haberleri reddetti. Kaynak, BAE güçlerinin şuanki çabalarının Marib'i savunmak için Husi milisleriyle hava yoluyla mücadeleye yönelik olduğunu da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre kaynak, “BAE güçlerinin Sokotra ve Mayun adalarında olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmıyor.  Mayun Adası'ndaki ekipman, Yemen'deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın kontrolü altındadır ve Yemen’in meşru güçleri ve Arap Koalisyonu’nun Husi milisleriyle olan mücadelelerinde, deniz seyrüsefer güvenliğini sağlamalarında ve Batı Yakası güçlerini desteklemelerine hizmet ederken kullanılmaktadır. BAE güçlerinin şuanki çabaları, Marib'i savunmak için Husi milislerine karşı hava yoluyla mücadeleye yöneliktir” ifadelerini kullandı.

Kaynak ayrıca, Yemen’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymanın Arap Koalisyonu’nun benimsediği temel ilkelerden biri olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya