Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Dışişleri Bakanı, Nahda Barajı krizine çözüm için Afrika turuna çıktı

Sudan Dışişleri Bakanı, Nahda Barajı krizine çözüm için Afrika turuna çıktı

Cuma, 28 Mayıs, 2021 - 09:30
Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi (SUNA)

Sudan Dışişleri Bakanı, Etiyopya’nın Nahda Barajı’nı doldurup işletmeye başlamadan önce bağlayıcı bir yasal anlaşma imzalanması çağrısıyla, Sudan'ın baraja dair müzakerelerdeki tutumuna destek sağlamak için yeni bir Afrika turuna çıktı.

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Meryem Sadık el-Mehdi’nin diplomatik, hukuki ve teknik heyetin başında bu yöndeki ikinci Afrika turu kapsamında Nijerya başkenti Abuja’ya gittiğini bildirdi.

Bakan Mehdi’nin bir araya geleceği Nijerya, Gana, Senegal ve Nijerli liderlerle Nahda Barajı dosyasını ve ortak ilgi alanlarını ele alacağı, Sudan'ın Afrikalı liderlerle iletişimi yoğunlaştırma konusundaki istekliliğini teyit edeceği bildirildi.

Bakan, bu gezi ile Sudan'ı ilgilendiren önceliklerini anlatmayı, Sudan’ın Nahda Barajı müzakerelerinde Afrika Birliği'nin (AfB) mevcut çabalarını destekleyen tutumunu yasal referanslara dayanarak açıklamayı hedefliyor.

Bakan Mehdi, AfB’nin şu anki başkanı Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Uganda ve Ruanda liderleriyle bir araya geldiği ilk Afrika turunu geçtiğimiz Nisan ayının son haftasında sonlandırmıştı. Sudan, Mısır ve Etiyopya arasındaki müzakerelerde Güney Afrika’nın ardından arabuluculukta bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi de Hartum, Kahire ve Addis Ababa'yı ziyaret etmişti.


Hartum ve Ankara arasında ilk temas

Öte yandan Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti) ise beraberindeki çok sayıda yetkili ile beraber Ankara’ya gitti. Ankara’da Sudan geçiş hükümeti tarafından aranan İslamcı sembollerin varlığına rağmen Hamideti’nin bu ziyareti, iki yıl önce Sudan'daki İslamcı hükümeti deviren halk devrimi ardından bu seviyedeki Sudanlı bir heyetin Türkiye'ye ilk resmi ziyareti sayılıyor.

Söz konusu ziyaret, Türkiye’ye İslamcı rejimin sembollerinin iadesi çağrısında bulunan devrimci kesimler ve Sudan medyasında kargaşaya neden oldu. Bu kişilerden bazıları yolsuzluk, siyasi ve cezai suçlardan aranıyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya