Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus, Güney Afrika mutantı ile ilgili verileri açıkladı

Tunus, Güney Afrika mutantı ile ilgili verileri açıkladı

Pazartesi, 31 Mayıs, 2021 - 09:15
Tunus’ta öğretmenleri aşılama çalışmalarına devam ediliyor. (EPA)

Tunus’ta koronavirüsün mutasyona uğramış Güney Afrika varyantına yakalanan ikisi erkek biri kadın olmak üzere üç vakanın tespit edildiği duyruuldu. Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu üyesi ve Pasteur Enstitüsü Müdürü Haşimi el-Vezir tarafından yapılan açıklamada vakaların ülkeye yurt dışından geldiği bilgisi verildi. Vezir yetkililerin, söz konusu vakalarla irtibata geçenlerin temas zincirini belirlemek için çabalarını artırmaları gerektiğini vurguladı.

Vezir, Tunus'ta İngiliz mutasyonunun yayıldığını ve vakalarını yüzde 90’nı oluşturduğunu, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan mutantlarının ise sınırlı olduğunu bildirdi.

Ülkedeki salgının halen kritik seviyede olduğunun altını çizen aktaran Haşimi el-Vezir şu an yaklaşık 2 bin hastanın kamu ve özel hastanelerde tedavi edildiğini belirterek süreçte aşı kampanyaların oldukça önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Tunus’ta Güney Afrika Mutasyonu görülmeden önce vakaların yüzde 90’nı İngiliz mutasyonu olarak kayıtlara geçmişti.

Önceki uygulamalarında yurt dışından ülkeye giriş yapanları zorunlu karantinaya tabi tutmayan ve sadece mutasyonların yayıldığı bölgelerden gelenleri karantina kapsamına alan Tunus Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı son açıklamada, yurt dışından gelenlerden gerekli sağlık tedbirlerine uyarak maske, mesafe ve kalabalıklardan uzak durmaya özen göstermelerini istedi.

Tunus Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 28 Mayıs’ta bin 422 yeni vaka ve 61 ölüm kaydedildi.

Ülkedeki toplam vaka sayısı 345 bini geçerken ölenlerin sayısı da 12 bin 623’e yükseldi. Yapılan açıklamalar toplam 301 bin 273 hastanın iyileştiği yönünde.  


Editörün Seçimi

Multimedya