Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Birlik Hükümeti Trablus’un batısında patlak veren çatışmalar karşısında sessizliğini koruyor

Libya Birlik Hükümeti Trablus’un batısında patlak veren çatışmalar karşısında sessizliğini koruyor

Başkanlık Konseyi’nin Ulusal Uzlaşı Komisyonu Kurucu Forumu’nun başladığını duyurmasından saatler sonra başkent Trablus’un batısında çatışmalar patlak verdi
Salı, 1 Haziran, 2021 - 09:45
İtalya Başbakanı dün Roma'daki Başkanlık Sarayı'nda Libya Başbakanı Dibeybe’yi kabul etti (EPA)

Libya Başkanlık Konseyi, Ulusal Uzlaşı Komisyonu Kurucu Forumu’nun resmi olarak başladığını duyurduktan birkaç saat sonra, dün sabah, başkent Trablus'un batısındaki Surman kentinde silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Gökyüzüne dumanların yükseldiği kentin dört bir yanına sivil giysili silahlı adamlar konuşlandı.

Görgü tanıkları ve bölge sakinlerine göre Surman Hapishanesi'ni koruyan ez-Zaviye kentinden silahlı milisler ile Şabiye bölgesindeki bir aile arasında çatışmalar yaşandı. Roket atarlar ve orta menzilli silahların kullanıldığı çatışmalar, maddi hasara yol açtı. Öte yandan Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) çatışmalar karşısında sessizliğini koruyor.

Libya Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necva Vehibe dün akşam düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Başkanlık Konseyi, beş ayrı kanaldan video konferans bağlantısıyla yapılacak olan forumda doğrudan aday gösterme ve atama yerine ülkedeki Ulusal Uzlaşı Komisyonu'nu yatay bir şekilde yapılandırmaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

Vehibe, forumun, kültürel ve coğrafi çeşitlilik, gençlik ve kadın grupları, sivil toplum kuruluşları, dini liderler ve belediye meclisleri dikkate alınarak ulusal uzlaşı alanındaki tüm aktörlerin katılımıyla gerçekleşeceğini vurguladı. Forumun amacının, Ulusal Uzlaşı Komisyonu’nun yapılandırılmasında kendisine yardımcı olacak algılar, kavramlar ve öneriler geliştirmek olduğunu belirten Vehibe, ayrıca bir sonraki aşamanın, uzlaşı dosyasını başarıya ulaştırmak için çalışılmasını gerektirdiği göz önüne alındığında uygun kararı almanın, seçimlerin zamanında yapılmasının önünü açmanın da hedeflendiğini kaydetti.

Başkanlık Konseyi'nin önceki tüm ulusal uzlaşı girişimlerine saygı duyduğunu ve bunlardan elde edilen başarılı deneyimlerden yararlanmaya çalıştığını vurgulayan Vehibe, forumun beş kanal üzerinden coğrafi olarak tüm Libya şehirleri ile bir bölgeyi diğerinden ayırmadan yapılacağını açıkladı.

Öte yandan Libya Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, Pazar akşamı Müessese Meclis-i Şuyuh Libya’dan bir heyetle yaptığı görüşmede, ‘cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin belirlendiği üzere bu yılın sonunda yapılması gerektiğini’ vurguladı. Salih, görüşme sırasında ulusal uzlaşı dosyasının ve kardeşler arasındaki bölünmeyi sona erdirme konusunun yanı sıra Libyalıları yeniden birleştirmek için gösterilen çabaların ele alındığını söyledi.

Salih, üstü düzey makamlara aday isimlerin dosyalarını düzenlemek üzere Libya Devlet Yüksek Konseyi üyeleri ile Pazar günü gerçekleştirdiği görüşmede, bu sürecin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Salih’in ofisinden yapılan açıklamada, milletvekillerinin de katıldığı toplantıda, dosyanın mevcut aşamada önemli bir başarı elde edilmesi için ele alındığı belirtildi.

Adayların dosyalarının incelenmesi, tasnif edilmesi ve kabul edilmesinden sorumlu Devlet Yüksek Konseyi’nin çalışmalarını geçtiğimiz Nisan ayı sonunda tamamladığını belirten Salih, TM Başkanlığının tasnif veya kabul edilen dosyaları Devlet Yüksek Konseyi’ne gönderdiğini söyledi.

TM ve Devlet Yüksek Konseyi tarafından üst düzey makamlara uygun adayların seçilmesi konusunda fikir birliğine varmak üzere düzenlenen ‘olumlu bir toplantı’ gerçekleştiğine işaret eden Salih’in bu dosya ile ilgili önümüzdeki hafta da toplantılarına devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Pazar günü, hükümetinin yedi bakanından oluşan bir heyetle ortak bir ekonomi forumuna katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya gitti. Göreve başlamasından bu yana bir ilk olan ziyareti sırasında Dibeybe, İtalya hükümetinden yetkililerle görüştü. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Libya'daki faaliyetlerini artırmak isteyen İtalyan şirketlerinin Ekonomi Forumu'nun açılışına katılımına hazırlık olarak dün akşam Ciampino'da Dibeybe ile bir araya geldiklerini söyledi.

Diğer yandan Başbakan Dibeybe, birlik hükümetinin UBH’nin Cezayir ile ilişkilerini güçlendirme ve çeşitli alanlarda ve düzeylerde kapsamlı bir kalkınma sağlamak ve bölgedeki olumsuz müdahalelerle mücadele etmek için iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi istediğini dile getirmişti. Dibeybe, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile Pazar akşamı Cezayir'de yaptığı görüşmede, terörizm ve sınır ötesi suçlarla mücadelede ortak güvenlik iş birliğini güçlendirmenin önemini vurguladı.

Bir başka gelişmede Mısır’dan bir heyet Pazar akşamı, iki ülke arasındaki uçak seferlerinin başlamasına ilişkin son prosedürleri yerinde görmek amacıyla başkent Trablus'taki Mitiga Uluslararası Havaalanı’nda incelemelerde bulundu. Heyet, daha sonra Misrata ve Benina uluslararası havalimanlarını ziyaret ederek bu havalimanlarında takip edilen prosedürleri öğrenmeye ve iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması olasılığını netleştirmeye çalıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya