Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de Temmuz ayından bu yana ilk: Koronavirüsten ölüm kaydedilmedi

İngiltere’de Temmuz ayından bu yana ilk: Koronavirüsten ölüm kaydedilmedi

Çarşamba, 2 Haziran, 2021 - 09:00
İngiltere’deki Kraliyet Hastaneleri önündeki ambulanslar (EPA)

İngiltere sağlık yetkilileri, ülkede 30 Temmuz 2020 tarihinden bu yana ilk kez koronavirüs kaynaklı ölüm yaşanmadığını açıkladı. Ülkede son aylarda mutasyonlu virüsün ortaya çıkmasıyla koronavirüs kaynaklı vaka sayısında ise artış yaşanıyor.

AFP’nin haberine göre, İngiltere’de hafta başındaki vaka sayıları, hafta sonları ölüm oranlarının kaydedilmesindeki gecikme nedeniyle düşük olarak kayıtlara geçiyor.

Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İngiltere için ölüm sayısındaki düşüş oldukça iyi bir haber. Ülkedeki uzun kapanma dönemleri ve Aralık ayında başlayan aşılama ile günlük ölüm sayıları her geçen gün azalma gösterdi. Yaklaşık 128 bin kişinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiği ülkede ilk aşı dozu 39 milyondan fazla kişiye vuruldu, bu sayı yetişkin nüfusun yüzde 74,9’una eşit. İkinci aşı dozunun 25 milyondan fazla kişiye vurulması ile yetişkin nüfusun yüzde 48,9’u aşılandı.

İngiltere’de resmi vaka sayısı geçtiğimiz iki haftaya nispeten yükseliş gösterdi ve dün 3 bin 165 kişi koronavirüse yakalandı. Toplam vaka sayısı 4,5 milyona yükseldi. Kış aylarında uygulanan uzun ve sıkı kapanmalardan sonra ülkede kısıtlamaların hafifletilmesi için olumlu göstergeler var. Ancak mutasyonlu virüslerin yayılması ile son günlerde vaka sayısında artış kaydediliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yapılan baskı artarken, hükümet, 21 Haziran tarihinde kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmayı planlıyor. 

İngiltere’deki Downing Sokağı’ndan bir yetkili, “Verileri günlük olarak değerlendirmeye ve izlemeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Başbakan Johnson’un ise bu hafta içinde alınacak kararlarla ilgili bir konuşma yapması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya