Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Delta varyantının sadece bir alt türü endişe verici

WHO: Delta varyantının sadece bir alt türü endişe verici

Çarşamba, 2 Haziran, 2021 - 14:30
Mumbai’de ateş ölçümü için sırada bekleyenler (Reuters)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Hindistan’da ortay çıkan ve Delta varyantı olarak adlandırılan yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrayan varyantı B.1.617’nin sadece bir alt türünün endişe verici olduğunu açıkladı.

Hindistan’da salgının patlamasında sorumlu tutulan virüsün B.1.617 varyantı 50'den fazla bölgeye yayıldı ve üç alt türü belirlendi.

WHO, geçtiğimiz ay bu mutantı ve türlerini ‘endişe verici’ olarak sınıflandırdı, ancak son açıklamasında sadece bir alt türün böyle kabul edildiğini bildirdi.

WHO salgın ile ilgili haftalık epidemiyolojik güncellemesinde, “Daha büyük halk sağlığı risklerinin şu anda B.1.617.2 ile ilişkili olduğu, diğer soyların daha düşük bulaşma oranları gözlemlendiği açıkça ortaya çıktı” ifadesi kullanıldı.

B.1.617.2 varyantı, daha bulaşıcı ve daha ölümcül oldukları veya aşıların ona karşı koruma sağlayamayacağı için orijinal versiyondan daha tehlikeli olduğu düşünülen diğer üç mutant türe ek olarak bir endişe kaynağı olarak sınıflandırılıyor.

WHO, mutant virüslerin ilk ortaya çıktığı ülkelerin adlarıyla anılmasının bu ülkelerin tepkisini çekmesi üzerine İngiltere varyantına Alfa, Güney Afrika varyantına Beta, Brezilya varyantına Gamma ve Hindistan varyantına Delta olarak adlandırdı. Hindistan’da B.1.617'den önceki varyanta da Kappa varyantı adı verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya