Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Suriye'de erken seçim yapılabilir

Rusya: Suriye'de erken seçim yapılabilir

Şam rejimi yetkilileri WHO’nun toplantısına katıldı
Cuma, 4 Haziran, 2021 - 08:45
Suriye rejim güçlerinin yaralı askerleri, Beşşar Esed'in 27 Mayıs'taki Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanmasının ardından kutlama yaptılar. (AP)

Rusya Devlet Başkanı'nın Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye'de hükümet ve muhalefetin anayasa konusunda anlaşması halinde Suriye'de erken seçimlerin yapılmasının olası bir seçenek olduğunu duyurdu.

Bogdanov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye'deki taraflar anlaşırsa ve çalışma sonuçları onaylanırsa yeni anayasa veya anayasadaki reformlar çerçevesinde seçimler yapılabilir. Seçimler, mevcut anayasanın öngördüğü gibi 7 yıl sonra değil, erken de yapılabilir. Ancak bunun için Suriyelilerin anlaşmaya varması gerekiyor" dedi.

Rus diplomat, ay sonuna kadar Suriye meselesiyle ilgili Astana Formatı kapsamında Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da toplantı düzenlemeyi planladıklarını belirterek, bu konuda Türk ve İranlı ortaklarla görüşmeler yapacaklarını ifade etti.

Bogdanov Moskova'nın, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in yakın gelecekte Suriye Anayasa Komitesi'nin yeni bir toplantısını organize edebileceğine dair umudunu da dile getirerek, bu toplantının Suriye'deki son devlet başkanlığı seçimlerinden önce yapılması için önceden bir fikir olarak önerildiğini hatırlattı. 

Rusya haber ajansı RIA Novosti’de yer alan habere göre, Rusya tarafından insani yardımların Suriye'ye sürekli olarak gönderildiğini belirten Bogdanov, "Yardım teslimatları kesintisiz devam ediyor. Heyetler de sürekli olarak bölgeyi ziyaret ederek destek ve yardım sağlıyor” dedi.

Bogdanov, Suriye'ye yeni Rus buğdayı tedarik etmek için çalışmaların devam edip etmediğine ilişkin bir soruya cevaben, her şeyin gerektiği gibi yapıldığını ifade etti.

Şam rejimi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her bir buğday tanesini satın almaya istekli olduğunu belirterek, fiili üretimde planlananın aksine önemli bir eksiklik yaşanması nedeniyle buğday ticareti yapanlara müsamaha gösterilmeyeceği tehdidinde bulundu. İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Talal el-Barazi, buğdayın stratejik bir malzeme olduğunu ve bunun ticaretini yapanların en ağır cezalara maruz kalacağını belirtti.

Barazi, Halep’e mahsul ticareti ve satın alma durumuyla ilgili bilgi edinmek amacıyla düzenlediği bir ziyaret sırasında hükümetin buğdayı belirtilen fiyattan satın almak ve çiftçilere gerekli kolaylıkları sağlamak için istekli olduğunu ifade etti.

Bakan Barazi ayrıca, hükümetin mahsulün değerlerini doğrudan ve kısa bir süre içinde ödeyerek herhangi bir buğday tanesinin sızmasını önlemeye hevesli olduğuna dikkati çekti. Aynı zamanda, buğday mahsulü ticareti konusunda kaçakçılık yapanların stratejik bir ürün olduğu için 2021/8 sayılı maddeye göre caydırıcı cezalara tabi tutulacağını bildirdi. Ticaret Bakanlığı, Halep Valisi Hüseyin Diyab'ın sözlerini aktararak, "Buğdayın her bir tanesini almak, tüm tesisleri sağlamak ve tarımsal ürünleri yangından korumak için gerekli önlemleri almak konusunda çok istekliyiz" dedi.

Diğer taraftan Suriye, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Yürütme Kurulu’nun video-konferans aracılığıyla düzenlediği 149. oturumu çalışmalarına ilk kez katıldı.

Kurul söz konusu oturumu 34 ülkenin katılımıyla gerçekleştirdi. Suriye'nin katılımı, Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) oybirliğiyle Suriye'yi Doğu Akdeniz Bölgesi temsilcisi olarak 3 yıllık WHO Yürütme Kurulu üyeliğine seçmesinden günler sonra geldi. Suriye Sağlık Bakanı Hasan Gobaş, oturum sırasında yaptığı açıklamada, ülkesinin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukuka uygun olarak çalışacağını ve sürdürülebilir kalkınma çabalarını desteklemek için çok taraflı eylem çerçevesinde yapıcı bir şekilde Kurul’daki sorumluluklarını üstlenmeye ve etkin bir şekilde çalışmaya istekli olduğunu söyledi. 

Gobaş ayrıca, özellikle Kovid-19 pandemisi çerçevesinde esnek ve gelişmiş sağlık sistemleri inşa etme yeteneklerini geliştirmeleri için üye devletlere gerekli yardımın sağlanması çağrısında bulundu ve “tüm üye devletlerin insana saygı gösterme taahhüdüne ihtiyacı olduğunu vurguladı. SANA haber ajansına göre Gobaş, üye devletlerin BM Sözleşmesi ve uluslararası hukuka uygun olarak insan haklarına ve çalışmaya özen göstermesi ve halkların egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyması gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya